System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wezwanie do działań w obronie klimatu

rozbrat.org

Stoimy na rozdrożu. Fakty są faktami. Zmiany klimatyczne mają miejsce, a ich powodem jest działalność ludzi. Zagrożone jest życie miliardów ludzi, zwierząt i roślin. Ruchy społeczne, grupy ekologiczne, naukowcy z całego świata wzywają do podjęcia natychmiastowych i radykalnych działań przeciwko zmianom klimatycznym.

30 listopada 2009 r., delegacje rządów z całego świata zjadą się do Kopenhagi na piętnastą Konferencję ONZ (COP-15). Będzie to największy szczyt na temat zmian klimatycznych, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Jedynym efektem dotychczasowych konferencji był, jak zwykle, rozwój biznesu.

Istnieją alternatywy do bieżącego kursu, który sugeruje fałszywe rozwiązania, opierające się o rynek i biopaliwa. Jeśli stawiamy ludzi ponad zysk i solidarność ponad rywalizację, możemy żyć pełnym życiem bez niszczenia naszej planety. Nie możemy wydobywać paliw pochodzenia mineralnego z ziemi. Zamiast tego musimy inwestować w kontrolowaną przez społeczeństwa odnawialną energię. Musimy powstrzymać nadprodukcję i nadkonsumpcję. Wszyscy powinni mieć równy dostęp do globalnych dóbr poprzez sprawowanie społecznej kontroli i niezależność w dostępie do energii, lasów, ziemi i wody. I oczywiście musimy ogłosić, że odpowiedzialność za kryzys ponosi globalna elita i bogata zglobalizowana Północ. Równość pomiędzy Południem a Północą jest konieczna.

Zmiany klimatyczne już wpływają na ludzi, zwłaszcza na kobiety, ludność rdzenną i społeczności zależne od lasów, na drobnych rolników, marginalizowane społeczności oraz na mieszkańców zubożonych obszarów, którzy również wzywają do podjęcia działań i domagają się sprawiedliwości. Odezwa ta jest efektem spotkania aktywistów i organizacji z 21 krajów, które miało miejsce w Kopenhadze w dniach 13-14 sierpnia 2008 r. Zdecydowano się wtedy rozpocząć dyskusję nad mobilizacją do nagłośnienia akcji przeciwko konferencji klimatycznej ONZ, która będzie mieć miejsce w Kopenhadze, 30 listopada 2009 r.

30 listopada 2009 r. będzie mieć również miejsce 10 rocznica zamknięcia obrad Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Seattle, które to ukazało siłę koordynowanych na globalną skalę ruchów społecznych.

Wzywamy wszystkich ludzi żyjących na naszej planecie do mobilizacji i podjęcia działań przeciwko faktycznym powodom zmian klimatycznych oraz przeciwko kluczowym podmiotom odpowiedzialnym za te zmiany. Mobilizacja rusza teraz, będzie trwać do szczytu COP-15, jak też po nim. Jesteśmy obecnie w fazie przygotowań. Mamy czas na kolektywne decyzje odnośnie tego, jak te przygotowywania będą wyglądać oraz tego, jak może wyglądać nasza przyszłość. Dołącz się!

Zachęcamy wszystkich do rozpoczęcia przygotowań do COP-15 już dziś, w lokalnych społecznościach i grupach. Najwyższy czas, by na nowo odzyskać naszą siłę, i nie tylko ja poczuć, ale i przekształcić w działania.

Aby dołączyć się do otwartej i wciąż kształtującej się kampanii, zapisz się na listę dyskusyjną: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian