Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Słupsk: Po 3 latach sąd umorzył postępowanie

/AP/
tarcza_slupskDziewięć osób, uczestników demonstracji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Słupsku w marcu 2008 roku, zostało uznanych przez Sąd Rejonowy w Słupsku za winnych oskarżeń, jakie postawiła im prokuratura, jednak sprawę umorzono. Mieli się oni dopuścić znieważenia funkcjonariuszy policji, gdy ta w nocy po proteście wdarła się do mieszkania jednego z manifestantów, wpuściła gaz łzawiący, spałowała część śpiących tam osób i wywiozła 25 osób na pobliską komendę /zobacz raport ACK/

Przyczyną zatrzymania miało być zgłoszenie przez sąsiadów zakłócania ciszy nocnej. Jedną z osób upominających się o interwencję był emerytowany policjant, który dzwoniąc pod nr 997, prosił, żeby „zrobić tam wreszcie porządek”. Policji udało się to nad wyraz.

Na nic zdały się propozycje właściciela mieszkania przyjęcia mandatu, mimo że w mieszkaniu było cicho, większość osób spała czekając na poranne pociągi do Poznania czy Szczecina. Wolał przyjąć mandat, bo wie, jak działa słupska policja i chciał uniknąć kłopotów. Nie pomogło. Policja brutalnie wdarła się do mieszkania. W rezultacie jedna z osób trafiła do szpitala z podejrzeniem złamania ręki przez funkcjonariusza, nie tylko mężczyźni byli bici, również dziewczyny były popychane na ściany, obrażane i poniżane.

Przez 2 lata ciągnęło się postępowanie w sprawie o wykroczenie przeciwko 5 osobom, które odmówiły przyjęcia mandatu za zakłócanie ciszy nocnej.  Inne osoby zastraszane i szantażowane uległy presji i przyjęły mandaty dla „świętego spokoju”. Kolejnym 9 osobom dodatkowo oskarżanym o naruszenie nietykalności funkcjonariuszy sąd umorzył to postępowanie ze względu na niską szkodliwość społeczną. W marcu 2010 r. sprawa została przedawniona.

W toku trwającej blisko 3 lata sprawy karnej, 9 oskarżonych musiało stawiać się obowiązkowo na każde posiedzenie, niektórzy specjalnie docierali z zagranicy np. Szkocja, Islandia, Holandia, czy Niemcy by uczestniczyć w rozprawach. Wysokie koszty dojazdów nie były zwracane. Przez ponad 2 lata musieli zgłaszać się na dozór w najbliższej komendzie policji i przez kilka miesięcy nie mogli opuszczać kraju.

Ostatecznie prokuratura na ostatniej rozprawie zażądała wyroków od jednego do trzech miesięcy pozbawienia wolności w formie nieodpłatnych prac społecznych i kilkuset złotych grzywny, w zależności od osoby oskarżonej.  Sędzia zadecydował, że sprawa zostaje umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną, mimo iż uznał, że dopuszczono się zarzucanych czynów tj  znieważania słowami powszechnie uważanymi za obelżywe funkcjonariuszy policji, utrudniania czynności służbowych i naruszenie nietykalności policjantów  ( art 222, 224, 226 kodeksu karnego).

Obrońca jak i sami oskarżeni byli zadowoleni z wyroku, zaskoczeni, że w takim mieście jak Słupsk, z tak silnymi tradycjami i wpływami policyjnymi udało się uniknąć kary.
Mamy nadzieję, że ten wyrok w sprawie słupskiej da sens wszystkim przeciwnikom bezkarnych działań policji w Polsce i na świecie.

W imieniu oskarżonych dziękuję WSZYSTKIM za zaangażowanie w naszej sprawie, akcje solidarnościowe, benefity, słowa wsparcia i wiarę, że się uda.

Przede wszystkim dziękujemy ACK Poznań za nagłośnienie i prowadzenie sprawy oraz jej koordynowanie.

Solidarność naszą bronią!!!!

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian