Wrocławski Wagenburg zlikwidowany - oświadczenie mieszkańców, petycja

rozbrat.org
Drukuj

wagenburg21 czerwca okazało się które z polskich miast zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Przed Wrocławiem stanęły nowe wyzwania, a władze miasta powinny zwielokrotnić swe wysiłki, by chronić i wspierać inicjatywy kulturalne. Tymczasem, zwycięstwo w konkursie zbiegło się z likwidacją wrocławskiego skłotu i centrum kulturalnego Wagenburg na dawnym kempingu Ślęzy. 26 czerwca o 5 rano w związku z realizacją planów inwestycyjnych przez firmę deweloperską, na zajmowany przez skłotersów teren wjechały buldożery firmy Metal-Trans.

Na Wagenburgu mieszkało na stałe ok. 20 osób. Jest to zielony teren nad brzegiem jednego z dopływów Odry - Ślęzy. Mieszkańcy hodowali tam zwierzęta, uprawiali warzywa, żyli bez prądu i bieżącej wody. Na terenie Wagenburga organizowane były koncerty, działało też kino. Lokalizacja Wagenburga jest bardzo atrakcyjna - niedaleko centrum, a jednak zacisznie. Na miejscu gdzie teraz mieści się skłot mają powstać luksusowe apartamentowce firmy deweloperskiej Gant.

Wagenburg istniał 10 lat. Był ostatnim skłotem we Wrocławiu.

OŚWIADCZENIE MIESZKAŃCÓW WAGENBURGA

Przez trzy dni na terenie niegdysiejszego kempingu Ślęza przy wtórze punkowych melodii i hiphopowych beat'ów bawił się prawie tysiąc osób z całej Europy. Z rana czwartego dnia śpiących jeszcze w namiotach uczestników imprezy obudziły buldożery - w ten sposób właściciel terenu poinformował nas, mieszkańców wrocławskiego Wagenburga, o konieczności szybkiej wyprowadzki.

Historia Wagenburga we Wrocławiu sięga dziesięciu lat wstecz. Idea alternatywnego, "cygańskiego" stylu życia w barakowozach, wagonach i ciężarówkach przywędrowała do Polski - wraz z pierwszymi wagonami - z Berlina. Tam, podobnie jak w wielu innych niemieckich miastach te ruchome wspólnoty mieszkalne stały się już częścią miejskiego folkloru i w większości przypadków istnieją już legalnie. Prowadzą działalność ekologiczną oraz kulturalno-artystyczną, będąc bazą dla wielu niezależnych i niekomercyjnych inicjatyw. Podobnie funkcjonuje nasze miejsce, mimo że na przestrzeni lat już kilka razy zmienialiśmy lokalizację.

Sielski krajobraz położonego nad Odrą, niegdyś niszczejącego kempingu był przystanią dla kilkunastu osób i zwierząt mieszkających w mobilnych domach przez ostatnie cztery lata. Ten styl życia, choć pozbawiony wielu standardowych "wygód" tradycyjnych mieszkań, daje nam możliwość aktywnego tworzenia przestrzeni wokół nas. W okresie pobytu na Grobli zorganizowaliśmy kilkadziesiąt koncertów, imprez muzyki elektronicznej, regularne pokazy niszowego kina, międzynarodowy festiwal cyrkowy oraz cztery edycje tłumnie odwiedzanego festiwalu PunxPiknik. W planach na przyszłość była organizacja festynu propagującego idee ekologicznych technologii w gospodarstwach domowych.

Cała ta działalność była prowadzona bez finansowego wsparcia ze stron jakichkolwiek instytucji, a zysk z niej był inwestowany w rozwój tego miejsca. Miejsca, które w poniedziałek rano mieliśmy niezwłocznie opuścić - albo zostać zablokowani na terenie na którym obozujemy przez rozpoczynającą się rozbiórkę i budowę.

Układy z właścicielami terenu, którzy przez lata nie wykazywali ani specjalnego zainteresowania nim, ani też sprzeciwu wobec naszej obecności zmieniły się w momencie pojawienia się pierwszych planów rozpoczęcia budowy. W tej chwili nie znajdujemy się na posesji żadnego z inwestorów, ale nie uwzględnili oni w żaden sposób naszej obecności na terenie. Dzięki dzisiejszym negocjacjom - oraz wsparciu wielu sympatyków którzy pojawili się spontanicznie po usłyszeniu niepokojących informacji - udało nam się uzyskać na pewien okres dostęp do drogi wyjazdowej, choć na początku mieliśmy zostać całkowicie odcięci od świata.

Nie chcemy jeszcze mówić o konkretnych planach na przyszłość, jako że nasza sytuacja wciąż jest dynamiczna. Jedno jest pewne - Wagenburg dzięki swojej mobilności i woli działania mieszkańców zawsze znajdzie dla siebie miejsce i przetrwa, pozostaje pytanie jak trudne może się to okazać w mieście mającym zostać Europejską Stolicą Kultury.

 

Do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia o wsparcie działalności kolektywu Wagenburg

W związku z zagrożeniem utrudnienia dalszego funkcjonowania wrocławskiego Kolektywu Wagenburg, reprezentowanego przez stowarzyszenie Centrum Zielonych Technologii Alterna Vita, zwracamy się do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia o wsparcie przedstawionego przez Stowarzyszenie projektu „Zielona Wyspa”.
Stworzenie przestrzeni łączącej aspekty działalności kulturalnej, artystycznej oraz ekologicznej z możliwością prowadzenia alternatywnego trybu życia to przedsięwzięcie unikatowe zarówno w skali miasta Wrocławia, jak i całego kraju. Domagamy się zagwarantowania kolektywowi Wagenburg możliwości dalszego prowadzenia swojej działalności przez umożliwienie im pozostania na działce przy ul. Na Grobli 14 wraz z zapewnieniem dogodnego dojazdu do powyższej lub też, w przypadku jeśli okaże się to niemożliwe, wyznaczenie innego terenu spełniającego wymogi potrzebne do realizacji projektu. Wrocławski Wagenburg jest instytucją, która od dziesięciu lat prowadzi niezależną, niekomercyjną działalność kulturalno-artystyczną i umożliwienie jego dalszego istnienia i rozwoju działalności powinno być zasadniczym celem władz miasta.

podpisz petycje online