Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Relacja z warszawskiej Manify

rozbrat.org

manifa2012Chleba zamiast igrzysk! Żłobki zamiast stadionów! Godna płaca zamiast goździka!

Inicjatywa Pracownicza wzięła udział w XII warszawskiej Manifie

11 marca 2012 roku ulicami Warszawy przeszła XIII Manifa – coroczna demonstracja organizowana na rzecz praw kobiet. W tym roku liczyła ona kilka tysięcy osób, wśród których znaleźli się także członkinie, członkowie i sympatycy Inicjatywy Pracowniczej (w tym związkowcy i związkowczynie z Międzyzakładowej Komisji Przy Zespołach Żłobków w Poznaniu, komisji z Warszawy, Torunia, Poznania, oraz komisji działających w Kostrzynie nad Odrą).

Wątkiem przewodnim tegorocznej Manify był nierówny podział publicznych pieniędzy przez rząd i samorządy lokalne – podział, który godzi w interesy i prawa kobiet, zwłaszcza niezamożnych. Niesprawiedliwą dystrybucję dóbr widać szczególnie na przykładzie Euro2012. Realizując infrastrukturalne inwestycje związane z mistrzostwami, samorządy znacznie zwiększyły poziom zadłużenia miast. Dziury budżetowe zaczęto systemowo łatać, szukając oszczędności w podstawowych wydatkach bieżących. Doprowadziło to do masowego zamykania szkół, przedszkoli, oraz żłobków, podniesienia kosztów opieki ponoszonych przez rodziców czy też obcięcia wynagrodzeń kobiet pracujących w niskopłatnych zawodach związanych z edukacją i opieką. Jednocześnie, państwo wspiera finansowo instytucję kościoła katolickiego, na niejasnych zasadach pokrywając m.in. koszty lekcji religii czy emerytury dla księży, z podatków wszystkich obywateli i obywatelek (niezależnie od ich wyznania).

Tematy te podnosiły w swoich przemówieniach działaczki kobiece, w tym członkinie różnych związków zawodowych: NZZ Sierpień 80', Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz OPZZ. Z demonstracyjnej platformy przemawiały także związkowczynie Inicjatywy Pracowniczej. Działaczka z komisji utworzonej przy poznańskich żłobkach podkreśliła fatalną sytuację kobiet zatrudnionych w instytucjach opiekuńczych. Problemem są przede wszystkim niskie płace, które przekładają się na jakość ich życia i trudności w utrzymaniu rodzin. Pracownice żłobków od jakiegoś czasu wytrwale walczą o podwyżki, jednak władze samorządowe skutecznie ignorują ich wysiłki i potrzeby, odrzucając ich postulat. Związkowczyni wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec polityki, w której z jednej strony ogranicza się mieszkańcom dostęp do podstawowych świadczeń i dóbr społecznych; zamyka się szkoły i przedszkola; podnosi opłaty za żłobki jednocześnie odmawiając podwyższenia głodowych pensji zatrudnionym w nich osób; a z drugiej wydaje setki milionów złotych na rozrywkę w postaci mistrzostw piłkarskich.

Działaczka poznańskiej komisji międzyzakładowej dodała, że sprzeciwiamy się nie tylko nierównemu podziałowi naszych wspólnych budżetów, ale także nierównemu podziałowi pracy. W jego ramach kobiety socjalizowane są do wykonywania ogromnej ilości darmowej lub niskopłatnej pracy, czego koszty płacą przede wszystkim osoby z niezamożnych gospodarstw domowych. W ten sposób utrwalane są bowiem stosunki społeczne, w których większość sfeminizownych sektorów m.in sektor opieki, pozostają niedowartościowane i niedofinansowane. Każdego dnia powinniśmy stawiać temu opór, żądając wyższych płac dla pracowników opieki, zwiększenia finansów na takie sfery jak zdrowie, opieka, oświata oraz kultura, a także postulując konieczność dokonania systemowej zmiany organizacji społeczności, w których żyjemy.

Na Manifie Inicjatywa Pracownicza stanowiła widoczny, oddzielny blok, na którym mówiłyśmy przede wszystkim o tematach ekonomicznych, o spychaniu kosztów kryzysu na kobiety. Nieśliśmy transparenty i plakaty z hasłami: „Chleba zamiast igrzysk”, „Przedszkola i domy zamiast stadionów”, „Prezydenci miast do pieluch za 1500 zł”, „Strajk opieki teraz”, „Opieka to nie prywatna powinność kobiet” czy „Chleba i róż zamiast igrzysk”. Rozdawane były także ulotki IP w formie specjalnego wydania biuletynu, zachęcające do udziału w czerwcowych protestach przeciwko Euro 2012.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w tegorocznej Manifie, przede wszystkim tym, którzy przebyli setki kilometrów, aby móc z nami tego dnia walczyć o prawa pracownicze kobiet!

Organizatorki Manify – Porozumienie Kobiet 8 Marca przygotowały także gazetkę manifową, gdzie zostało zamieszone stanowisko IP (do pobrania na stronie www.manifa.org) oraz krótki filmik promujący uczestnictwo w demonstracji, na którym głos zabiera jedna z członkiń naszego związku.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian