Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Czyściciel z Kórnika

rozbrat.org

kornik-lokatorskie

Do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów zgłosiła się lokatorka mieszkania wynajmowanego w pod poznańskim Kórniku od prywatnego właściciela, który podjął próby jej zastraszenia. Kobieta mieszka z córką, która kilka miesięcy temu straciła pracę wskutek wypadku samochodowego i dotąd ma poważne problemy zdrowotne. Utrzymują się z jednej renty. Wcześniej szukały pomocy m.in. u Burmistrza-Jerzego Lechnerowskiego oraz w instytucjach pomocy społecznej, zawiadamiały media i niejednokrotnie zmuszone były wzywać policję w obliczu brutalnych metod właściciela. Bezskutecznie. Inercja lokalnych władz i instytucji nie dziwi, przykład takiego braku działań względem brutalnych metod czyścicieli idzie przecież z nieodległego Poznania. 

 

W maju 2013 roku podpisały umowę najmu z właścicielem domu, panem Czesławem Matysiakiem. Umowa miała obowiązywać do maja tego roku, jednak w styczniu kobiety dostały wypowiedzenie w trybie natychmiastowym.

Kiedy pod koniec stycznia nadal pozostawały w lokalu, właściciel postanowił pozbyć się ich sposobami czyścicieli. Odłączył prąd i gaz oraz zabił deskami okna w mieszkaniu lokatorki. Groził jej nasłaniem na nią „penerów". Do mieszkania włamał się też przedstawiciel pośrednika nieruchomości, grożąc przebywającym tam osobom.

22 lutego tego roku działacze Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów na prośbę lokatorki pojawili się w jej domu. Kobieta obawiała się najścia „robotników”, którzy na zlecenia właściciela mieli rozpocząć rozbiórkę. Niestety groźby okazały się prawdziwe. Policja, po wielu telefonach mieszkańców i prośbach o interwencję, w końcu pojawiła się pod domem. Podobnie jak poznańscy funkcjonariusze, policjanci w Kórniku wyraźnie pokazują, z jaką powagą i zaangażowaniem traktują łamanie praw lokatorskich i zastraszanie ze strony właściciela i jego wynajętych pomagierów. W tym czasie „robotnicy” wynajęci przez Matysiaka zabierali się do rozbiórki budynku. W obecności świadków oraz policji doszło do ustnej ugody: lokatorka może pozostać w mieszkaniu do końca marca, właściciel zobowiązał się również do podłączenia mediów. Nie naprawił jednak wyrządzonych przez siebie szkód, a po odjeździe policji groził odcięciem wody i kanalizacji. W naprawie dachu i zdjęciu desek z okien pomogli lokatorce anarchiści.

Wczoraj, to jest 7 marca, nieznany sprawca wybił szyby we frontowych oknach budynku. Co ciekawe, wcześniej w mieszkaniu miała miejsce inspekcja Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy zapewnili lokatorkę, że właściciel nie może rozpocząć rozbiórki domu bez odpowiednich pozwoleń. Wspomniana umowa również nie została spełniona, ponieważ w mieszkaniu nadal nie ma prądu i gazu.

Kobiety obawiają się dalszych gróźb i zastraszania ze strony właściciela oraz ataków na ich dom.

Komentarze

0| 2 | Melon2014-03-11 20:06
Oczywiście żeby było jasne facet który męczy kobietę z dzieckiem nie jest facetem. Jeśli byłby przyzwoity pomógł by w ewentualnej przeprowadzce.
0| 1 | Melon2014-03-11 20:04
Ja się tak zastanawiam czy nie lepiej znaleźć jakieś normalne mieszkanie? Przeprowadzka to dość łatwa sprawa?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian