Słupsk: Proces ofiar brutalności policji

Anarchistyczny Czarny Krzyż Poznań
Drukuj
W styczniu 2009 roku, przed Sądem Rejonowym w Słupsku rozpoczął się proces karny dziewięciu uczestników manifestacji przeciwko budowie tarczy antyrakietowej w Redzikowie z 29.03.08 r. Rankiem 30 marca 2008 r. zostali oni brutalnie pobici przez policję w prywatnym mieszkaniu, a następnie - fałszywie oskarżeni m.in. o „znieważenie” oraz „czynną napaść na funkcjonariuszy”. Żadna z osób nie przyznała się do winy twierdząc, że w tej sprawie to oni, a nie policjanci są stroną pokrzywdzoną. Według spójnych zeznań osób, które w chwili zajścia jeszcze nie spały, policjanci dopuścili się rażącego przekroczenia swoich kompetencji: wpadając do mieszkania około 5.30 naruszyli oni tzw. „prawo miru domowego” (wg niego policja nie ma prawa wtargnąć do mieszkania pomiędzy 22.00, a 6.00; ponadto w Słupsku nie dysponowała ona nakazem wystawionym przez prokuraturę). Funkcjonariusze nie podali również powodu, dla którego chcą wejść do mieszkania ani się też nie wylegitymowali. Kiedy na klatkę schodową wyszedł do nich opiekun lokalu, w szparę pomiędzy drzwiami, a futryną policjanci wpuścili gaz łzawiący, a jeden z funkcjonariuszy zablokował ją pałką.

Z uwagi na niemożność dotarcia na styczniową rozprawę przez jednego z oskarżonych, przełożono ją na marzec 2009 r. Ta również została przesunięta na późniejszy termin, który nie został jeszcze wyznaczony. Najprawdopodobniej będzie to dopiero listopad br.

Postępowanie nadal jest w toku. Z uwagi na wysokość kosztów sądowych wszystkim 9 osobom mającym sprawy karne umorzono również sprawy wykroczeniowe, w których obwiniono je o „naruszenie ciszy nocnej”. Uznano, ze skoro w tej samej sprawie toczy się postępowanie karne, nie wymaga to dodatkowej, wykroczeniowej. Pozostałe osoby mające sprawy wykroczeniowe z racji nie przyjętych mandatów za rzekome „zakłócanie ciszy nocnej” otrzymały wezwania na termin pierwszej rozprawy. Rozpocznie się 16 października br. o godz. 8.30 w sali nr 216, w sądzie na ul. Szarych Szeregów 13. Sprawę wykroczeniową poprowadzi adwokat, który będzie reprezentował wszytskie osoby oskarżone w sparwie słupskiej. Adwokat został już opłacony, acz w przypadku ew. apelacji i wzrostu kosztów prowadzenia sprawy cenne będzie dodatkowe wsparcie finansowe.

Zobacz Raport ACK