Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

No Border Camp w Brukseli

rozbrat.org

No_Border_Camp_malyW dniach 25 września – 3 października 2010 r. odbędzie się w Brukseli No Border Camp, czyli Obóz Antygraniczny.

Idea wolności bez granic, równego traktowania każdego człowieka i swobody przemieszczania oraz osiedlania się jednoczy ludzi na całym świecie. Ludzi, którzy nie mogą patrzeć na represje wobec tych, którym nie dane było się urodzić w bogatym społeczeństwie lub po tej „właściwej” stronie granicy, którzy widzą, że obecnie stworzone systemy umów granicznych to bzdura (np. strefa Schengen pozwala legalnie przemieszczać się tylko obywatelom Europy, stawiając wysokie bariery dla pozostałych obywateli tego świata), dostrzegają, że obecne systemy kapitalistyczne wspomagane przez politykę (anty-)migracyjną są powodem wojen, wypędzeń i biedy.

No Border Camp jest spotkaniem tych ludzi i sił walczących przeciwko dzielącym nas granicom. Tegoroczny obóz w Brukseli od podąża za tradycją obozów No Border organizowanych na całym świecie od wczesnych lat 90. Bez sztywnych ram, bez odgórnie narzuconej organizacji, jest przede wszystkim spotkaniem spajającym siły mające na celu skończyć z systemem dzielących nas granic. Podobnie jak w Calais i na wyspie Lesbos w 2009 r. chodzi o stworzenie czasowego i autonomicznego miejsca do akcji bezpośrednich, przemyśleń oraz dzielenia się doświadczeniami, umiejętnościami, informacjami i analizami w kontekście kwestii istnienia granic, migracji oraz prawa do swobody przemieszczania się i wyboru miejsca zamieszkania.

Dlaczego Bruksela? Belgia objęła przywództwo Rady Unii Europejskiej na czas od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r. Ponadto jako stolica Europy, Bruksela jest symbolem rozwoju europejskiej polityki (anty-)migracyjnej. W rzeczywistości Unia Europejska od ponad 10 lat konsekwentnie zamyka swoje bramy dla imigrantów, tworząc faktycznie europejską fortecę. Władze europejskie eskalują represje przeciwko imigrantom na mocy prawa, które dzięki wcześniejszym umowom międzynarodowym musi być wprowadzane w Belgii oraz innych państwach członkowskich. Kraje te narażają ludzi na banicję, dokonują obław, aresztują i deportują imigrantów bez dokumentów.

Rządy europejskie organizują przy pomocy Frontexu (europejskiej agencji nadzorującej współdziałanie przy granicach zewnętrznych Unii, jak na ironię z główną siedzibą w Warszawie) patrole graniczne oraz przesuwają swoje granice do Azji i Afryki poprzez finansowanie innych rządów (od Ukrainy po Maroko), by we własnym imieniu uszczelniały swoje granice. Organizując No Border Camp w Brukseli chcemy poddać dyskusji tę politykę (anty-)migracyjną.

W przeciągu ostatniego tygodnia września chcielibyśmy zalać Brukselę różnymi działaniami dotyczącymi polityki (anty-)migracyjnej oraz jej konsekwencji. Obóz ten daje możliwość wspólnej walki za pomocą różnych strategii, a także pozwala na zbudowanie ram długofalowego działania. Zaplanowane są 4 duże demonstracje:

  • 26 września - pod lokalnym centrum deportacyjnym, które związane jest również z uczczeniem pamięci o Semirze Adamu, która została zabita przez chcącą ją deportować policję
  • 27 września - blokująca europejską Agencję Obrony
  • 29 września - przeciwko szczytowi ECOFIN
  • 2 pażdzernika - główna demonstracja pod hasłem ‘No Border, No Nation’

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych oraz instytucje chcące zaproponować swoje wizje na działanie. Zatem jeśli chcesz zaproponować własne działanie, warsztat albo wystawę, dołączyć do grona współorganizatorów lub wesprzeć obóz finansowo albo materialnie, przyłącz się do nas. Im nas więcej, tym szybciej runą mury europejskiej fortecy!

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

INFO: www.noborderbxl.eu.org

 

No_Border_Camp

 

 

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian