Reykjavik solidarny z porozumieniem 11.11

Yedzin
Drukuj

reykiavikDzisiejszej nocy przy wejściu głównym do konsulatu RP w Reykjaviku pojawił się napis 'er Varsja til skammar'

"Warszawo nie wstydzisz się" i w podpisie Antifa. Nie bez przyczyny dziś bo jest to reakcja na dzisiejszy marsz niepodległości, który za chwile rozpocznie się w Warszawie.

Na wybieranie hasła poświeciliśmy jeden wieczór - mówi działaczka Antify - nasza akcje kierujemy przeciwko systemowi wspierającemu nacjonalizmy w Europie i na świecie, a nie przeciwko mieszkańcom waszej stolicy, która wie najlepiej czym jest faszyzm.

Inny z członków Antify nie kryje swoich obaw - Byłem w Polsce, poznałem również wielu Polaków imigrantów ekonomicznych tutaj na Islandii, znam ich poglądy polityczne i boje się, że naszą akcję mogą odebrać osobiście jako atak na mniejszość polską. Liczę jednak na zrozumienie. Nie możemy zostać obojętni na to co dzieje się w Europie. Sami dzisiaj, kiedy Islandia pogrążona jest w kryzysie stajemy przed problemem budującego się nacjonalizmu. Wielu Polakom mieszkającym tutaj niejednokrotnie było dane to odczuć.

Konsulat RP na Islandii powstał przed kilku laty po napływie polskiej emigracji zarobkowej przy ulicy Skulatun w centrum Rejkjaviku. Dla wielu Polaków jest miejscem szczególnym i odgrywa rolę kontaktu z ojczyzną.