Wysokie czynsze, niskie płace… odwróć to!

rozbrat.org
Drukuj
czynszeNa początku września na ulicach Poznania pojawiły się plakaty sygnowane przez Inicjatywę Pracowniczą i Federację Anarchistyczną komentujące politykę socjalną w mieście. Jeden dotyczy wzrostów czynszów, drugi zamiaru wybudowania w mieście osiedla kontenerowego dla najuboższych.

Na pierwszym z plakatów widnieje hasło „Wysokie czynsze, niskie place… odwróć to”. Drugi komentuje miejską politykę społeczną czyli projekt polegający na przymusowych kwaterowaniu ludzi w kontenerach. Teoretycznie przygotowywane dla tzw. „trudnych” lokatorów, kontenery będą zasiedlane przez rodziny, które straciły dach nad głową. W Poznaniu jest już ok. 1600 rodzin z orzeczonymi wyrokami eksmisji z przydziałem pomieszczenia socjalnego. Do tego trzeba dodać bliżej nieznaną ilość rodzin, które mogą zostać eksmitowane bez wyroku sądu lub bez prawa do lokalu socjalnego.

W dużej części eksmisje orzeka się na wniosek władz samorządowych i dotyczą rodzin zamieszkujących w zasobach komunalnych. Większość z eksmisji jest spowodowana sytuacja finansową lokatorów i nieopłacaniem przez nich czynszów.

Wg GUSu w Poznaniu w 2009 roku zadłużenie dotyczyło blisko 10 tys. lokali z czego ok. połowa to były zaległości długotrwałe (ponad trzy miesiące). W roku tym sądy wydały jednocześnie 158 wyroków eksmisyjnych, a 44 z nich wykonano. Równolegle miasto wypłaca coraz mniej dodatków mieszkaniowych (w 2006 r. wypłacono 21 mln zł., a w 2009 już tylko 11,8 mln. zł.).

plakaty-kont

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów