Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Tort dla radnych - tyle na ile zasługują

rozbrat.org
TortDziś o godzinie 11.30. przed salę sesyjną poznańskiego ratusza stawiła się dziesięcioosobowa grupa działaczy i działaczek Federacji Anarchistycznej. Celem wizyty było wręczenie przewodniczącemu nowo wybranej rady miasta, Grzegorzowi Ganowiczowi, tortu. Ściślej małego kawałka  ciasta, niespełna 1/5 – tyle, ile zebrani na pierwszym roboczym posiedzeniu radni, uzyskali głosów w wyborach samorządowych po uwzględnieniu frekwencji. 

Poznaniem rządzić będą rajcy, na których oddano jedynie 16,4 proc. głosów, oraz prezydent, który otrzymał niewiele większe poparcie (po uwzględnieniu frekwencji) [dokładne obliczenia i wyniki znajdziesz tu]. Działacze FA chcieli podkreślić, że władza, która twierdzi, iż ma legitymizację, posiada ją co najwyżej formalnie. W sensie matematycznym 83,6 proc. dorosłych mieszkańców Poznania nie ma swojej reprezentacji w radzie. 

Od kilku dni trwa także akcja plakatowa FA pt.: „Radni Miasta Poznania – w czyim imieniu będziecie rządzić?” W formie przystępnych wykresów ma ona uświadomić Poznaniakom, jakim małym faktycznie poparciem cieszą się władze lokalne.

Akcji towarzyszyło duże zainteresowanie mediów. Grzegorz Ganowicz nie przyjął prezentu od Federacji Anarchistycznej. Bardziej kontaktowy i rozmowny był prezydent Ryszard Grobelny. Bronił on w rozmowie z działaczami przekonania, że obecna demokracja działa dobrze, a ludzie którzy nie głosują, po prostu sami są sobie winni. Na pytanie: „czy to znaczy, że społeczeństwo jest głupie?” – prezydent Grobelny nie zechciał jednak odpowiedzieć.

W Poznaniu wiele osób głosowało także na Stowarzyszenie My-Poznaniacy, jednak pomimo uzyskania blisko 10 proc. głosów nie zdobyło ono żadnego mandatu, bowiem ordynacja wyborcza uprzywilejowuje duże partie finansowane z budżetu państwa i biznes.

Gwoli ścisłości dodajmy również, iż sprezentowany prezydentowi kawałek tortu został ufundowany i sporządzony przez kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb i był produktem w pełni wegańskim. Jedzenie Zamiast Bomb rozdaje każdej niedzieli, na Dworcu Zachodnim PKP, wegańskie posiłki tym, o których rada miasta najczęściej zapomina – bezdomnym i glodnym. 

Dzisiejsza rada zadecydowała przede wszystkim o harmonogramie prac nad przyszłorocznym budżetem.  Pracę nad nim rozpoczęli też działacze FA. Do zobaczenia na sali sesyjnej rady miasta. 

Komentarze

0| 3 | melon2011-01-14 00:21
cholera nie przyjął. Ale on na buca wygląda
0| 2 | Pat White2011-01-13 23:23
meon czytaj uważniej, pozdrawiam
0| 1 | meon2010-12-23 11:27
Ciekawe czy zjadł, czy sie bał.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian