Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Co dalej z Cegielskim?

Międzyzakładowa Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP
ceg-kryzysDziś Eugeniusz Poczta z Międzyzakładowej Komisji OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP i jednocześnie członek Rady Pracowników, spotkał się z Wicemarszałkiem Wielkopolski Wojciechem Jankowiakiem przekazując mu petycję dotyczącą sytuacji w zakładach i trudności na regionalnym rynku pracy. Przypomniano, że HCP, jak wielu innych zakładów na terenie aglomeracji poznańskiej, w dużej części zatrudnia pracowników z całej Wielkopolski i nie jest przez to obojętne dla regionu, co się na terenie poznańskich zakładów dzieje.

W piśmie stwierdzono m.in. że niepokój, nie tylko pracowników HCP, budzi wzrastające bezrobocie, które w Wielkopolsce w ostatnich dwóch latach gwałtownie podskoczyło o blisko 48% (z 91,4 tys. zarejestrowanych bezrobotnych w grudniu 2008 roku, do 135,2 tys. w grudniu 2010 r.). Ostatnia fala zwolnień szczególnie dotknęła zakładów Cegielskiego. W grudniu 2008 roku wynosiło ono jeszcze 1425 osób, dziś wynosi niespełna 800, czyli spadło o około 45%. Po otrząśnięciu się z poprzedniego kryzysu (2001-2003) w zakładach HCP SA w 2006 roku, zatrudnienie to było jeszcze większe, bo sięgało 1600 osób. Trudności przeżywają wszystkie fabryki należące obecnie lub w przeszłości do Cegielskiego. Pracę w ostatnich latach straciło zatem tu ponad 1000 osób.

„W takich okolicznościach – czytamy w piśmie - załoga domaga się prawdy o realnych szansach na przetrwanie zakładów. Z każdym miesiącem zatrudnienie topnieje. W styczniu i lutym br. nasz związek otrzymał 41 kolejnych informacji o zamiarze zwolnienia. Docelowo Prezes Zarządu nie wyklucza nawet pozbycia się w tym roku 100 pracowników. Wywołuje to zrozumiałem niepokoje na zakładzie. Pracownicy chcą po prostu wiedzieć, czy właściciel, czyli Skarb Państwa, zamierza interweniować, czy też skazał Cegielskiego na zagładę i boi się to wprost powiedzieć? Czy pracownicy mogą liczyć na pracę czy też nie? A jeżeli nie, to co władze w Warszawie i Poznaniu zamierzają z tym problemem zrobić? Czy pracownicy Cegielskiego mają szanse zostać objęci jakimś programem osłonowym, takim jaki zastosowano w przemyśle wydobywczym i stoczniowym…”

Przypomniano, iż trzy lata wcześniej Inicjatywa Pracownicza zgłosiła (a ściślej mówiąc zgłosił Marcel Szary, ówczesny przedstawiciel załogi do prac w Zarządzie HCP SA) projekt partycypacji pracowników w kierowaniu zakładami i przejęcia za niego odpowiedzialności, poprzez powołanie spółdzielni. Ani zarząd Cegielskiego, ani resort Skarbu Państwa, na tę propozycję nie odpowiedzieli.

Spotkanie trwało ponad godzinę. Wojciech Jankowiak obiecał, iż zajmie się problemem i poprosił o przygotowanie kolejnych materiałów.

Dziś Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza zajmie ostateczne stanowisko dotyczące działań jakie zamierza podjąć w obronie zwalnianych pracowników biurowych i umysłowych HCP.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian