Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wzrost cen biletów MPK – na Euro 2012

Stanisław Krastowicz
MPKKomisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zaprosiła na swe ostatnie obrady (piątek, 18 lutego) kierownictwo najważniejszych spółek obsługujących miasto Poznań. Pierwsi referowali panowie z Aqanetu (wodociągi) w sprawie wzrost cen i sposób liczenia odbioru wody deszczowej. Przyznam, że była to pokrętna prezentacja, przerywana na konsultacje i uzupełnienia danych przez referentów. Nie dowiedziałem się w konsekwencji rzeczy zasadniczych dotyczących Poznania. Dowiedziałem się natomiast, że Rada Miasta Poznania opiniuje ceny wodnokanalizacyjnej obsługi gminy Czerwonak. Można by rzec, że możemy zakwestionować podwyżki, (co było przedmiotem dyskusji) cen wody w nieswoim mieście. Zabawne, tym bardziej, że w Czerwonaku decyduje o tym sam prezydent Poznania, nie rada naszego miasta czy gminy Czerwonak. Wszystko stoi na głowie w naszej samorządności, demokracja to kwestia definicji, a w szczególności, jak się okazuje, przecinków w umowach. 

Następna była prezentacja szefa Zarządu Dróg Miejskich, na temat zmian w taryfach postojowych (parkingi). Zmiana dotyczyła, co dziwne, obniżki w strefach B i C, a była wynikiem przegranej sądowo sprawy o niezgodne z procedurami windowanie cen. Nie jeżdżę samochodem po mieście, nie mam więc problemu z parkowaniem. Mogą się cieszyć ci, co jeżdżą, co prawda obniżka to jedynie 10- 20 groszy od godziny, ale zawsze. Prezentacja trwała ok. 5 minut. Szefostwo ZDM zostało jednak do końca obrad komisji, która trwała 4,5 godziny. Jak ktoś się pyta, gdzie szukać oszczędności to podpowiadamy – gonić do roboty szefów, co bujają się po komisjach, konferencjach i odczytach. Tu papierosek, tu kawka, ale urobieni po pachy – ani dobrych dla mieszkańców decyzji, ani odpowiedzialności za to niestety nie ma.

Najważniejsza jednak rozmowa dotyczyła naszego transportu miejskiego. Mija rok jak Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne stało się jedynie podmiotem usługowym, a jego rolę „logistyczną” przejął Zarząd Transportu Miejskiego. Wydawać się to może nieracjonalne, gdyż jeden i drugi podmiot jest w 100% na żołdzie miasta, czyli naszym. Jest to jednak wynik dyrektyw unijnych, które nakazują uniezależnienie tych dwóch podmiotów. Chodzi o to by w usługach transportowych mogły uczestniczyć również inne podmioty, w naszym przypadku poza MPK. 

Referaty przekrojowo pokazywały efekty pracy MPK i ZTM. Wydawało się jednak, że najważniejszą kwestią postawiona na komisji to oszczędności. Z wyliczeń MPK wynika, że w budżecie spółki zabraknie w tym roku 20 mln zł. Brzmiało to zabawnie, kiedy usłyszałem jak prezes MPK powiedział, że w tym roku jeszcze możemy wytrzymać, ale w następnym, trzeba będzie załatać tę dziurę. Może to wynika z tego, że ten roku to również rok wyborczy, a notowania partii rządzącej krajem i miastem lecą obenie na łeb, więc po co polityków jeszcze bardziej denerwować. Tak czy inaczej szykują się podwyżki cen biletów.

Radni skupili się również na kwestii ulg dla emerytowanych pracowników MPK w przejazdach komunikacja miejską. Sprawę rozdmuchały media. Ulgi dotyczą emerytów i ich współmałżonków oraz, dzieci do 26 roku życia. Teoretycznie kosztuje to poznaniaków 800 tys. zł. Jest to jednak suma nie do końca sprawdzona. Nie wiadomo, ilu z emerytów korzysta z tej ulgi jak i z jaką częstotliwości. Przy tej okazji można zauważyć żenujący sposób prowadzenia debaty publicznej przez media, które sugerują, iż koszty funkcjonowania MPK mają ponieść jego (w tymn przypadku byli) pracownicy. Na całe szczęście radni w tej kwestii zgodzili się, iż zabranie darmowych przejazdów dla emerytowanych pracowników MPK jest niepoważne. Pojawiła się nawet wypowiedź, iż debata nie powinna odbywać się na temat czy obcinać ulgi dla emerytów MPK, ale jak zrobić, by transport publiczny był darmowym. Ten glos radnego poparty argumentami z artykułu Rafała Górskiego, nie potraktowano - a szkoda - poważnie, ale zakończył on właściwie dyskusję (czytaj: "A gdyby transport był bezpłatny")

Dyskusja na temat dziury w budżecie MPK, wydawała się nie być zbyt angażującą dla radnych. Nie pojawiły się żadne konstruktywne propozycje czy sugestie co do kierunku działań. Brakowało przede wszystkim doprecyzowania problemu i zajęcia jasnego stanowiska. Czuło się nieodpartą chęć członków komisji przerzucenia tego problemu na „później”. Jakie będą tego efekty? Raczej możemy się spodziewać kolejnych podwyżek cen transportu publicznego w ramach „Kryzysu Euro 2012”.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian