Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Sukcesy ZKZL: masowe eksmisje i czynsz w górę o 10 proc.

rozbrat.org
putzek1Dziś Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zwołał konferencję prasową, na której chwalił się swoimi osiągnięciami dotyczącymi masowych eksmisji. Po ogłoszeniu akcji wysiedleń przez dyrektora Jarosława Pucka, w okresie od 24 sierpnia do 31 października 2011 r. wykonano  57 eksmisji „na bruk”, czyli w odniesieniu do osób i rodzin, gdzie sąd nie orzekł prawa do lokalu socjalnego. Według ZKZLu eksmisje dotknęły 106 osób, ale są to wg nas dane zaniżone. Realnie eksmisje dotyczą przeważnie większej ilości osób.

Szczytem manipulacji było twierdzenie ZKZL, że ponieważ tylko 17 ze 106 eksmitowanych osób skorzystało z oferowanych przez władze pomieszczeń tymczasowych,  to oznacza, że „znaczna część dłużników realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe w innym miejscu”; czytaj: „można ich eksmitować, bo to oszuści”. Przypomnijmy, że pomieszczeniami tymczasowymi były pokoje oferowane w hotelach robotniczych ulokowanych na obrzeżach miasta i opłacone przez ZKZL na tydzień. 

Tymczasem dane te ujawniają tylko tyle, że dla uniknięcia ponownej rychłej wyprowadzki, eksmitowani woleli „dokwaterować się” do swoich krewnych. Oznacza to jedynie pogorszenie i tak trudnych warunków bytowych w mieście i dużego „zagęszczenia” w mieszkaniach. Polska jest w Europie krajem o jednym z najwyższych poziomów przeludnienia. Na tej podstawie fachowcy, wg różnych obliczeń, szacują braki mieszkaniowe na 700 do 1.500 tys. lokali.

Inny scenariusz to taki, że eksmitowani wynajmują mieszkania od prywatnych właścicieli, być może ponownie wpadając w pętlę zadłużenia. Musimy bowiem pamiętać, iż komornicy dalej próbują ściągnąć od eksmitowanych zobowiązania narosłe wobec ZKZL. Oznacza to, że za jakiś czas problem ten powróci do miasta, kiedy sąd orzeknie ponownie eksmisje tym razem być może z prawem do lokalu zastępczego. Wówczas samorząd zobowiązany do zapewnienia lokalu socjalnego (w Poznaniu jest już blisko 2000 takich przypadków), będzie musiał wypłacić właścicielowi odszkodowanie. Dziś rocznie koszt tego typu odszkodowań wynosi kilkanaście milionów złotych. Ewentualnie osoby te trafią do noclegowni i na dworce. Ale tym się dyrektor Pucek oczywiście nie chwali, Nie widzi też związków między swoją polityką, a jej skutkami społecznymi.

Pochylmy się jeszcze nad innymi danymi, których się z reguły nie ujawnia podczas tego typu konferencji. Zadłużenie lokatorów wobec miasta, spółdzielni i właścicieli prywatnych kamienic rośnie m.in. z  tego powodu, iż w ostatnich latach zmalały tzw. „dodatki mieszkaniowe” – świadczenia realizowane przez samorząd na rzecz osób mających trudności w opłaceniu czynszu. Według GUS w 2005 i 2006 roku Poznań wypłacał rocznie 21,1 i 20,3 mln. złotych dodatków.  Potem ta kwota spadała, aby osiągnąć w 2009 roku poziom jedynie 11,8 mln. złotych. W 2010 sytuacja ekonomiczna wymusiła wzrost dodatków mieszkaniowych do 14,7 mln. złotych, ale jest to w dalszym ciągu o ok. 30% mniej - nie licząc inflacji! – niż kilka lat temu. Wymuszenie większej ilości i kwoty dodatków była spowodowana m.in. wzrastającym w mieście bezrobociem (o ponad 100%) i przede wszystkim wzrostem kosztów utrzymania.

Rosną opłaty za wodę i kanalizację (8%), gaz i elektryczność, ogrzewanie mieszkań itd. ZKZL podniósł w ostatnim czasie czynsze w mieszkaniach komunalnych o 10 proc. Zmiana ta właśnie wchodzi w życie z dniem 1 grudniu br. Podwyżka dotyczy 8400 rodzin zajmujących mieszkania komunalne.

Na tym oczywiście nie koniec, bowiem drożyzna dotyczy wielu innych codziennych wydatków, nie tylko czynszów: od żywności, przez transport publiczny, po ochronę zdrowia i lekarstwa. Polityka miasta powinna brać to pod uwagę, ale nie bierze. Odpowiedzialni za nią urzędnicy pokroju Jarosława Pucka, zasłaniają się retoryką walki z wrednymi i nieuczciwymi lokatorami, aby faktycznie miasto mogło wycisnąć ze swoich materialnych zasobów i mieszkańców, jeszcze więcej pieniędzy. Wszak trzeba spłacić kredyty zaciągnięte na budowę stadionu.

W sobotę opublikujemy artykuł, w którym będzie mogli przeczytać o tym, jak dyrektor Pucek  nie tylko dręczy mieszkańców, ale też marnotrawi publiczne pieniądze. Zapraszamy na nasze strony.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian