Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Radni PO i Grobelnego przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków

rozbrat.org
zlobkiWe wtorek, 3. stycznia odbyło się posiedzenie komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia, w której udział wzięły przedstawicielki Porozumienia Żłobkowego, Konsoli, My Poznaniaków oraz Inicjatywy Pracowniczej.  Na komisji poddano pod głosowanie poprawki do projektu tegorocznego budżetu, przygotowane przez radnego Przemysława Aleksandrowicza.

Pierwsza z propozycji zakładała przeznaczenie ok. 800 tys. na utworzenie 43 nowych miejsc w żłobkach publicznych. Radny nie zadał sobie jednak trudu, aby znaleźć źródło finansowania powyższego pomysłu. Pomógł mu w tym Antoni Szczuciński, który uznał za słuszne zwiększenie ilości miejsc w żłobkach kosztem promocji miasta (budżet tego zadania to 17 mln. zł.). Powszechnie wiadomo jednak, że Prezydent zapowiedział już wcześniej obcięcie środków przeznaczonych na promocję, wskazując je jako źródło finansowania innych poprawek.

Druga poprawka Aleksandrowicza zakładała podniesienie zarobków pracownic żłobków publicznych o 30% od podstawy. W ostatnim czasie opiekunki ze żłobków silnie zaangażowały się w walkę o podwyżki płac. Ich pensje nie wzrosły od wielu lat, przez co obecnie stanowią one najsłabiej opłacaną grupę zawodową wśród pracowników samorządowych. Realizacja tego postulatu kosztowałaby  3 mln. 200 tys. zł. W tym przypadku radny PiS również nie znalazł źródła powyższej kwoty, co wykonał za niego radny Szczuciński.

Aleksandrowicz pominął całkowicie postulat dofinansowania zarejestrowanych żłobków prywatnych, mając na celu polepszenie sytuacji rodziców korzystających z usług tych placówek.

Poprawki, wniesione przez radnego zostały odrzucone bez żadnych ogródek. Przeciwko nim zagłosowali Andrzej Bielerzewski i Adam Pawlik (Poznański Ruch Obywatelski) oraz Michał Tomczak i Marek Sternalski (Platforma Obywatelska). Za przyjęciem poprawek głosowali jedynie radni Przemysław Aleksandrowicz (PiS) i Antoni Szczuciński (SLD).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy rodzice, pracownice żłobków miejskich, właścicielki żłobków prywatnych oraz aktywistki i aktywiści spotykali się z radnymi należącymi do różnych klubów (PiS, PO, SLD) aby przedyskutować konieczność realizacji żądań Porozumienia Żłobkowego. Większość z nich wyraziło zrozumienie w  stosunku do wystosowanych postulatów i obiecało własną pomoc, czy też poparcie Porozumienia. Ostatnia komisja pokazała jednak, że zapewnienia radnych o ich dobrych intencjach mogą nie mieć realnego przełożenia.

Kolejne decyzje dotyczące żłobków poddane będą pod głosowanie na komisji 19.01. Mamy nadzieję, że tym razem radni nie okażą się ignorantami, zwodzącymi stronę społeczną dobrymi chęciami. W przeciwnym razie Porozumienie Żłobkowe oraz Inicjatywa Pracownicza będą zmuszone do zradykalizowania negocjacyjnej formy ubiegania się o spełnienie postawionych żądań.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian