Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Bezrobocie systematycznie wzrasta – co na to władze miasta Poznania?

rozbrat.org
DSC05666Z powodu trwającego kryzysu w bieżacym roku bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do ponad 2 mln osób. – szacują niektórzy ekonomiści. Według wstępnych danych resortu pracy w 2011 do urzędów pracy zgłoszono zaledwie 743 tys. ofert, najmniej od 2003 r.  Ponadto o 50 proc. mniej niż w 2010 r. będzie środków na tworzenie dotowanych miejsc pracy. Z powodu oszczędności.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w całym kraju w końcu listopada 2011 roku wyniosła 1 mln. 914,9 tys. osób. Według listopadowych danych, osób pozostających bez pracy jest o 2,2 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Tymczasem w całym kraju z prawa do zasiłku dla bezrobotnych korzysta ledwie 305 tysięcy osób. To ok. 15,9 proc. wszystkich bezrobotnych. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych nie może znaleźć pracy od wielu miesięcy.

Sytuacja systematycznie pogarsza się też w Wielkopolsce i aglomeracji poznańskiej. W cały województwie w stosunku do listopada 2010 roku w listopadzie ubiegłego roku bezrobocie wzrosło.  W porównaniu z 2008 rokiem przybyło ponad 44 tys. bezrobotnych.  Wzrost bezrobocia następuje każdego roku.

Podobnie jest w aglomeracji poznańskiej. W Poznaniu systematycznie rosnące bezrobocie zwiększyło się w porównaniu z 2008 rokiem o ponad 111%.

                           Aglomeracja    w tym Poznań
XI 2008      7482               5366
XI 2009    14316               9786
XI 2010    15587             10825
XI 2011     16480             11354

Władze miasta Poznania od lat ignorują tę tendencję i nie postrzegają walki z bezrobociem jako ważnej kwestii, spychając ten problem, dotyczący ponad 11 tys. osób w mieście, a w przyszlości prawdopodobnie jeszcze więcej, na plan dalszy. Nie jest to m.in. temat dyskutowany podczas obecnej debaty nad budżetem 2012 roku.

Komentarze

0| 5 | jj2012-01-22 16:32
http://www.facebook.com/pages/Stop-wysokim-cenom-paliw-w-Polsce/220579961360076?sk=info
Warto, żeby Rozbrat zainteresował sie protestem!Pozdr o!
+3| 4 | ejber zez jeżyc2012-01-18 12:23
pracuje na czarno a jak zachoruje lub złamie nogę podczas pracy to pracodawca powie że ktoś taki nie istnieje a on będzie musiał leczyć się komercyjnie i już na whisky nie starczy.
-1| 3 | Młody liberał2012-01-17 17:49
Mój kuzyn pracuje na czarno, wyciągając trzy koła za miecha, i w sprawie relacji kasa z socjala-whisky ma inne zdanie.
+3| 2 | anti-self-made-man2012-01-17 00:58
Oj, biedne władze! Lud nie chce na nich pracować :( Jak to co mają zrobić? Proste: niech odejdą. Bo w tym systemie, nic dziwnego, większość wolałaby siedzieć na socjalu, jeśli miałaby wybór. Ludzie wiedzą jak uciec przed wyzyskiem, gdy bogaci się elita, praca za grosze alienuje, a szef cię codzień [cenzura].

Jakoś większość tych liberałów, których znam, jest mocna w gębie, ale gdy przyjżeć się ich realnemu życiu, ile korzystają z mało liberalnych układów i układzików, to dopiero wyłazi szydło z worka - że wolny rynek to mit i ściema, bo i tak interesy, edukacja, miejsce w publicznym szpitalu dla cioci zalatwia się bo kolega pracuje tu, kolezanka ma wtyki tam. To dopiero hipokryzja, ten cały mit self-made-mana.

Inna rzecz, ze na whiskey z polskiego socjala to ci za dlugo nie starczy...
-6| 1 | Młody liberał2012-01-16 09:09
A co mają zrobić władze, skoro 16480 osobom nie chce się pracować i wolą popijać whisky, siedząc sobie na socjalu?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian