Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Spotkanie lokatorskie

rozbrat.org
mieszkanie_prawemDziś w klubo-kawiarni Meskalina odbyło się pierwsze poznańskie spotkanie lokatorskie, organizatorem którego było Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Przybyło na nie ok. 30 osób, zarówno lokatorów jak też przedstawicieli różnych organizacji zainteresowanych problematyką. Gośćmi byli także członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach zmagania się z prywatnymi właścicielami oraz urzędem miasta.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów zostało powołane przez protestujących pod koniec zeszłego roku mieszkańców kamiennicy przy ulicy Piaskowej i działaczy związanych z Rozbratem. W środę poinformowano komitet założycielski o fakcie wpisania stowarzyszenia do KRSu.

Lokatorzy ponoszą dziś coraz najdotkliwiej skutki długotrwałej antyspołecznej polityki zarządzania zasobami mieszkaniowymi, zwłaszcza wyprzedaży mieszkań prywatnym właścicielom, jak również nie wywiązywania się gmin z obowiązku zapewnienia odpowiedniej ilości mieszkań komunalnych oraz socjalnych w stosunku do istniejących potrzeb. Lokatorzy są zastraszani oraz szykanowani przez prywatne firmy i właścicieli kamienic, a z drugiej strony ich problemy są ignorowane przez władze miasta. W pierwszej części spotkania omówiono m.in. możliwe strategie przeciwdziałania tym tendencjom.

Osobny blok dyskusyjny został poświęcony idei społeczno-mieszkaniowego „okrągłego stołu” oraz doświadczeń związanych z podobnymi inicjatywami między innymi w Warszawie. Tam „okrągły stół” okazał się jednak niepowodzeniem.

Omówiono też sytuację po ogłoszeniu przez władze poznańskie w zeszłym tygodniu, że nie przystąpią do rozmów przy „okrągłym stole”.

Coraz więcej osób zgłasza się do działaczy lokatorskich ze swoimi problemami. Planowane są w najbliższym czasie kolejne działania protestacyjne, szczególnie skierowane przeciwko władzom miasta, zobligowanym  do skutecznego przeciwdziałania bezdomności i zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Komentarze

+2| 2 | Jarosław Urbański2012-02-11 23:25
Decyzja o spotkaniu zapadła wcześniej. Niestety bywa, że pewne zdarzenia się na siebie nakładają i czasami trudno z tym coś zrobić. Trzeba wybierać.
+1| 1 | Radek2012-02-11 21:11
Frekwencja na spotkaniu byłaby pewnie większa, gdyby nie to, że odbywało się ono w czasie demonstracji anty-ACTA. Tak czy inaczej inicjatywa kiełkuje już na poznańskim gruncie i jest to świetna wiadomość!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian