Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Nielegalna ferma norek w Baranowie - od ponad 30 lat

Otwarte Klatki

Klatki norkiW Baranowie pod Poznaniem znajduje się funkcjonująca od ponad 30 lat ferma licząca 7 000 norek. W grudniu 2011 roku kilka rodzin kupiło nowo wybudowane domy we wsi Baranowo pod Poznaniem przy ul. Szamotulskiej. W momencie kupna budynki nie były jeszcze wykończone. Gmina Tarnowo Podgórne należy do aglomeracji poznańskiej, więc Baranowo nie jest typową polską wsią – rolnictwo na tych terenach praktycznie zanikło. Kupującym nie przyszło zatem do głowy, że za wysokim murem może funkcjonować hodowla zwierząt.

Deweloper również nie poinformował o specyficznym sąsiedztwie. O fermie norek właściciele domków dowiedzieli się na wiosnę, gdy nieprzyjemne odory zaczęły być coraz bardziej dokuczliwe i pojawiły się chmary much. Rodziny mówią również o bardzo głośnych piskach zwierząt w gorące, letnie dni.

Okazało się, że część rodzin z tej okolicy protestuje przeciwko istnieniu tej fermy od wielu lat.  Nowi mieszkańcy postanowili ponownie zająć się tą sprawą.  Zwracali się z prośbą o pomoc przede wszystkim do władz gminy. Te jednak stwierdziły, że nic nie może zrobić, ponieważ hodowca posiada wszystkie wymagane pozwolenia. Trzykrotnie odbyło się również spotkanie mieszkańców ul. Szamotulskiej z aktywistami „Otwartych Klatek”.

Niedawno wyszedł na jaw fakt, iż hodowca norek z Baranowa nie posiada jednak wszystkich pozwoleń. Małżeństwo z ul. Szamotulskiej złożyło pismo do Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w sprawie fermy. Inspekcja w odpowiedzi poinformowała, że właściciel fermy dostał kilkanaście tygodni temu nakaz rozbiórki pawilonów do hodowli norek. Z informacji, uzyskanych w PINB wynika, że ferma norek w Baranowie od początku czyli od ponad 30 lat funkcjonuje nielegalnie – właściciel nigdy nie otrzymał pozwolenia na budowę pawilonów do hodowli norek!

Dlaczego więc władza przez kilkanaście mówiła mieszkańcom, że nic nie może zrobić w tej sprawie? Odsyłano mieszkańców od jednej do kolejnej instytucji, dystansując się od tego problemu. I kto w takim razie jest odpowiedzialny za tak podstawową kwestię jaką jest dopilnowanie legalności fermy? Decyzją PINB hodowca musi zakończyć swoją działalność – nie może jej zalegalizować, ponieważ rada gminy Tarnowo Podgórne w 2010 r. wprowadziła zakaz zakładania nowych hodowli zwierząt na terenie całej gminy, a działka, na której stoi ferma jest budowlana (nie hodowlana). Obecnie toczy się spór między hodowcą a PINB w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

Mamy prawo podejrzewać, że nie jest to odosobniona sytuacja, a tego typu nielegalnych ferm zwierząt hodowanych na futra jest dużo więcej. Przypomnijmy, że raport Najwyższej Izby Kontroli z 2010 r. w sprawie ferm futrzarskich w Wielkopolsce wskazuje, że „48 proc. działalność hodowlana prowadzona była w obiektach nielegalnie wybudowanych lub użytkowanych”.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian