blok party - fotorelacja

rozbrat.org
Drukuj

DSCN0392

W ubiegłą sobotę smutne i opuszczone podwórko pomiędzy ulicami Kantaka a Gwarną nabrało kolorów. Wszystko to dzięki muzyce, rapowi, tańcowi i farbie, które razem miały tworzyć block party - czyli festiwal 4 elementów hip hopu. Organizatorzy - Rhymes of Resistance - Rymy Oporu - znani są z robienia wydarzeń hip hopowych, o jakie na mieście trudno. 

DSCN0394

Zaproszono wszystkich którym uliczny undergroundowy i funkowy klimat najbardziej pasuje do tkanki miejskiej. Swoją obecnością ożywili tę przestrzeń graficiarze i graficiarki, b-boye i fly-girls oraz dj'e i raperzy. Stoisko Food not bombs oferowało obecnym domowej produkcji podpiwki oraz swojskie wegańskie jadło - kanapki ze smalcem.

DSCN0406

Block party – sięga do amerykańskich tradycji dzielnic Bronxu i Queens, gdzie podstawową ideą było organizowanie imprez na ulicach dla sąsiadów i lokalnej społeczności. Tak samo poznańskie wydarzenie było otwarte na mieszkańców centrum. Informowały o nim rozwieszone w okolicy plakaty, a także osobiste zaproszenie najbliższych mieszkańców.

DSCN0408

Block party jest również protestem! Protestem przeciwko umasowionej, skomercjalizowanej i żywiącej się dotacjami oraz sponsoringiem kulturze, w której mocno zaznacza się granice: twórca/odbiorca. Na sobotnim wydarzeniu artystą był każdy kto wziął do ręki mazak, spray czy mikrofon lub tańczył na macie. Wstęp na scenę mieli wszyscy, którzy chcieli coś przekazać.

DSCN0420

Street artyści, writerzy są obecnie na celowniku władzy. Medialna nagonka i propaganda ma na celu zastraszenie i skryminalizowanie tej formy twórczości. Obojętnie czy piszesz polityczne hasła na murach czy malujesz wrzuty, możesz mieć w Poznaniu kłopoty jak Pive. 

DSCN0422

Władza mówi: "Spoglądajcie zza firany, wybierajcie 997, mamy dla was 5000 zł. nagrody". 

DSCN0395

Jednak mimo represji i kar, wbrew staraniom władz spontaniczna sztuka ulicy, jaką jest graffiti trwa w najlepsze. 

DSCN0440

Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wspieranie akcji!

hip hop lives!

DSCN0424