Próba wysiedlenia Romów powstrzymana

rozbrat.org
Drukuj

Romowie blokadaW dniu 1.04.2014 odbyła się pierwsza próba nielegalnego wysiedlenia poznańskiej grupy Romów. O godzinie 10.00 na terenie nieruchomości przez nich zamieszkiwanej pojawili się pełnomocnicy właścicieli, którzy okazali papiery wyrażające opinię nadzoru budowlanego - budynek zamieszkały przez Romów ma być wyburzony.

 

Opinia nadzoru budowlanego nie uwzględnia jednak faktu, że budynek ten zamieszkały jest przez 22 osoby (10 z nich to dzieci – najmłodsze z nich ma 3 miesiące). W związku z tym, że właściciele nie mieli nakazu eksmisji, a podczas ich wizyty nie był obecny komornik próba wysiedlenia mieszkańców pustostanu była nielegalna.

Aktywistki i aktywiści Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów wspierali Romów w pertraktacjach z właścicielami. Grupa wspólnie stawiła opór i nie dopuściłaby, pełnomocnicy rozpoczęli wyburzanie terenu, który wciąż jest zamieszkiwany. Pełnomocnicy właścicieli wezwali policję - funkcjonariusze nie podjęli interwencji ponieważ nie mieli do tego żadnych podstaw prawnych. Podczas rozmów z reprezentantami właścicieli aktywiści WSL próbowali ich przekonać, by sprawę przekazać do Urzędu Miasta, ponieważ bez nakazu eksmisji nie można wyrzucać ludźmi na bruk.

Przypomnijmy, że Romowie i członkowie stowarzyszenia 20.03.2014r. złożyli list otwarty do prezydenta Miasta Poznania opisujący sytuacje romskich rodzin – podkreślano też fakt, że 1.04.2014 na terenie działki mogą pojawić się właściciele, którzy będą chcieli rozpocząć wyburzanie budynku. Treść listu miała zaalarmować urzędników. Ponad tydzień oczekiwaliśmy na odpowiedź, która do dziś nie wpłynęła. Jesteśmy oburzeni faktem, że miasto Poznań po raz kolejny odcina się od problemów mieszkańców, którzy znaleźli się w potrzebie. Ci ludzie nie mają dokąd się udać – nie mają dostępu do żadnego wsparcia instytucjonalnego. Podejmowane przez Romów próby zarejestrowania pobytu nie powiodły się – urzędnicy odsyłali ich od drzwi do drzwi. Podstawową potrzebą rodzin romskich jest zapewnienie im dachu nad głową. Brak reakcji Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego sprawiają, że nie pozostają nam nic innego jak blokada eksmisji na bruk, której rękoma prywatnych właścicieli próbują dokonać władze miasta.

W związku z trudną sytuacją mniejszości Romy rumuńskiej zamieszkującej Poznań wyrażamy swój głęboki sprzeciw wobec polityki władz miasta i braku reakcji na dramatycznie trudną sytuację migrantów. Legitymizuje i akceptuje się praktyki represji i rasizmu instytucjonalnego skierowanego przeciwko tej grupie, której wielu członków urodziło się i dorastało na terenie Polski. Zaznaczamy, że będziemy blokować każda kolejną próbę eksmisji na bruk!