Obszary zieleni w Poznaniu zagrożone zabudową. Raport nt. antyekologicznej polityki władz miasta

rozbrat.org
Drukuj

obszary zieleni okładkaW dniu 25 września w urzędzie miasta, podczas posiedzenia rady miasta, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez autorów raportu pt. „Obszary zieleni w Poznaniu zagrożone zabudową. Raport nt. antyekologicznej polityki władz miasta”.

Raport został sporządzony przez mieszkańców Poznania skupionych w grupach, które walczą o zachowanie ośmiu terenów zieleni w mieście. Terenom tym grozi zabudowa. W tych wszystkich przypadkach groźba nieodwracalnego zniszczenia zieleni jest bezpośrednią konsekwencją decyzji podejmowanych przez władze miasta. Decyzje te wywołują niezadowolenie mieszkańców, przez co kolejne tereny w mieście stają się zarzewiem konfliktów społecznych, które niejednokrotnie trwają latami. Wbrew przedwyborczym deklaracjom polityków i nadziejom poznaniaków utrata władzy przez ekipę prezydenta Grobelnego w 2014 r. nie przyczyniła się do rozwiązania wieloletnich konfliktów dotyczących terenów zielonych w Poznaniu. Co gorsza, polityka obecnych władz spowodowała zaognienie już istniejących konfliktów, a także wywołała nowe.

W konferencji wzięły udział podmioty, które stworzyły raport: radni osiedlowi z Naramowic, Umultowa, Kolektyw Kąpielisko, Kolektyw Rozbrat, Stowarzyszenie Zielony Grunwald, Stowarzyszenie Zielona Starołęka, zarząd klubu Łuczniczego Surma działającego w Parku Kasprowicza oraz społecznicy zabiegający o Park Rataje - Aneta Mikołajczyk oraz Lechosław Rachwał. Wszyscy razem domagamy się od władz miasta, aby zaprzestały swoich działań, które prowadzą do zabudowy ośmiu terenów zieleni w Poznaniu.

TUTAJ cyfrowa wersja raportu.