System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

GW: Skutki poznańskiej bójki o Strefę Gazy

rozbrat.org
- To nie przysłuży się wizerunkowi Izraela - ocenia politolog dr hab. Tadeusz Wallas. Podczas wręczenia medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w Auli UAM izraelski dziennikarz rzucił się na anarchistów demonstrujących poparcie dla Palestyńczyków.

Przez całą środę w Poznaniu mówiło się dużo o wojnie izraelsko-palestyńskiej. Na spotkanie ambasadora Izraela ze studentami na Morasku przyszli mieszkający w Poznaniu Palestyńczycy. Doszło do pyskówki. Wieczorem ambasador David Peleg wręczał w Auli UAM medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na uroczystość przyszło kilkoro młodych ludzi, którzy rozwinęli transparent z napisem "Dość rzezi w Gazie" i krzycząc po hebrajsku, domagali się zakończenia walk z Palestyńczykami.

Za akcją stoją członkowie Federacji Anarchistycznej. - To była pokojowa manifestacja. Rozwinęliśmy transparent, wznosiliśmy okrzyki, ale nikogo nie atakowaliśmy - zaznacza Marek Piekarski z Federacji. - Zdecydowaliśmy się przeprowadzić tę akcję podczas wręczenia medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, bo były tam wszystkie media i dygnitarze. To nasza reakcja na wydarzenia w Strefie Gazy, gdzie zginęło już przeszło tysiąc osób, w tym 300 dzieci. W takich chwilach nie można milczeć, udawać, że nic się nie dzieje. To był krzyk rozpaczy - dodaje Piekarski.

Wystąpienie anarchistów sprowokowało izraelskiego dziennikarza radiowego, który był obecny na uroczystości. Rzucił się na demonstrantów z pięściami. Bijących się rozdzielali prezydenci Ryszard Grobelny i Maciej Frankiewicz. Interweniowała policja, która zatrzymała trzech anarchistów. Wypuszczono ich po kilku godzinach. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji: - Na razie nikomu nie postawiliśmy zarzutów. Izraelczyk nie wniósł żadnej skargi, po przesłuchaniu wyjechał do Warszawy.

- Każdy człowiek w takich sytuacjach reaguje inaczej i ma inną cierpliwość - mówi Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Ale wydarzenia i zachowania izraelskiego dziennikarza nie chce skomentować.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować z izraelskim dziennikarzem. Dodzwoniliśmy się za to do jego teściowej. - Nie chcę ujawniać nazwiska zięcia. Cała ta sprawa to prowokacja. Kto wpuścił tych anarchistów na salę? Czemu nie było tam żadnej policji? - pyta Grażyna Kawka. O zachowaniu zięcia mówi: - Jak można pozwalać obrażać swój kraj, jak można w takiej sytuacji nie reagować!

Zdaniem dr. hab. Tadeusza Wallasa, dziekana wydziału nauk politycznych i dziennikarstwa UAM, zachowanie dziennikarza na pewno nie przysłuży się dobremu wizerunkowi Izraela. - Gdyby nie szarpał się z anarchistami, ich demonstracja skończyłaby się pewnie na pokazaniu transparentu. A tak, informacja o bójce i tym wydarzeniu trafiła do wszystkich mediów - mówi Wallas. - Dziennikarze nie powinni angażować się w konflikty. Ale coraz częściej dochodzi do takich przypadków - kilka tygodni temu iracki reporter rzucił butem w prezydenta Busha. Dziennikarze muszą zachować dystans wobec sytuacji, by obiektywnie relacjonować zdarzenia - zaznacza. Zdaniem dziekana Wallasa, Izraelczykowi puściły nerwy, bo jego kraj jest ciągle krytykowany przez europejską opinię publiczną. - Ona wyraźnie stoi po stronie bombardowanych Palestyńczyków - uważa dr Tadeusz Wallas. - Zresztą, na czas wojny izraelskie media wyraźnie współdziałają z rządem. Nie krytykują blokady Strefy Gazy dla dziennikarzy. Taka blokada informacyjna będzie pewnie coraz częstszą praktyką. Jeśli media nie pokazują bombardowanych budynków czy rannych, to zmienia się społeczna ocena wydarzeń.

2009-01-15, Michał Wybieralski
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian