Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

GW: Sołacz: deweloperzy kontra park

rozbrat.org
Rada osiedla, mieszkańcy i poznańscy anarchiści bronią Sołacza przed planami zabudowy mieszkaniowej, które snuje miasto.

Do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wpłynęło 60 uwag do miejscowego planu zagospodarowania dla Sołacza. Plan, który sporządziło miasto, zakłada budowę 45 domów jednorodzinnych w otulinie parku Sołackiego. Ale to nie koniec. Plan dopuszcza również budownictwo mieszkaniowe w rejonie parku Wodiczki i na terenie, gdzie dziś działa skłot Rozbrat. Takim zamierzeniom miasta sprzeciwiają się mieszkańcy i przyjaciele Sołacza, rada osiedla i poznańscy anarchiści. To oni napisali uwagi do planu.

Krzysztof Mączkowski, radny i członek Towarzystwa Przyjaciół Sołacza: - Spór między mieszkańcami Sołacza a prezydentem Poznania toczy się o to, czy powiększać tereny mieszkalne, czy zielone. Urzędnicy twierdzą, że w miejscu chaszczy powinny stanąć domy. To demagogia. Uważamy, że nieużytki trzeba zamieniać na urządzoną zieleń.

Marek Piekarski, anarchista z Rozbratu: - Sprzeciwiamy się oddawaniu ziemi deweloperom. Tereny przy parku Sołackim powinny być przeznaczone na rekreację, a nie mieszkania. A teren Rozbratu miasto powinno przeznaczyć na działalność społeczno-kulturalną, którą prowadzimy od 15 lat. Miasto jest dla mieszkańców, a nie inwestorów.

Danuta Kańska z rady osiedla Sołacz: - Plan dla Sołacza to zwężanie zachodniego klina zieleni. Poza tym, miasto nie ma żadnej koncepcji komunikacyjnej dla dzielnicy. Taka intensywna zabudowa może sprawić, że dzielnica się zakorkuje. Mamy ekspertyzy ekologiczne, które jasno mówią, że tereny planowane pod zabudowę zupełnie się do tego nie nadają.

- Przeszło 60 uwag do miejscowego planu to sporo - mówi Elżbieta Janus, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Teraz głosy mieszkańców rozpatrzy prezydent Ryszard Grobelny. Ma na to czas do końca kwietnia. Potem plan wraz z listą nieuwzględnionych uwag trafi do rady miasta. Zajmie się nim komisja polityki przestrzennej - tłumaczy Janus.

- Walka o Sołacz potrwa jeszcze długo. Jeśli prezydent odrzuci nasze uwagi, może przyjmą je radni - mówi Danuta Kańska.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Michał Wybieralski
2009-04-21

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian