Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Przestępstwa nie było, ale squatersów usunęli

rozbrat.org
W środku zimy policjanci z psami usunęli squatersów zajmujących kamienicę w centrum Poznania. Dzisiaj okazuje się, że zatrzymani wcale nie złamali prawa

Czwartek 22 stycznia. Policyjne radiowozy blokują ul. Żydowską. Wejścia do kamienicy pod numerem 19 pilnują mundurowi z psami. Ze środka kilkunastu policjantów pojedynczo wyprowadza ośmiu młodych mężczyzn. Jeden z nich wychodzi ostentacyjnie z rękami w górze.

Policyjna akcja wygląda jak obława na groźnego przestępcę. Funkcjonariusze prowadzą zatrzymanych do nieoznakowanych furgonetek i odwożą do komisariatu na Starym Mieście.

Dlaczego policja interweniowała? Wezwali ją strażnicy miejscy, którzy rano próbowali wejść do squata przy ul. Żydowskiej. Nielegalni mieszkańcy kamienicy zabarykadowali się jednak na piętrze i - jak twierdził rzecznik straży - zaatakowali municypalnych gazem łzawiącym.

O pomoc w usunięciu squatersów straż miejską poprosił Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Grupa squatersów zajmowała należący do miasta pustostan od dwóch miesięcy. Na stałe mieszkało tam od 6 do 10 osób. - Ci ludzie wybili szybę od podwórza i włamali się do tej kamienicy - mówiła rzeczniczka ZKZL Magdalena Gościńska.

Na komisariacie większość squatersów odmówiła składania zeznań. Po kilku godzinach, bez postawienia żadnych zarzutów zatrzymanych zwolniono.

Co działo się dalej ze sprawą? Policja skonsultowała się z prokuraturą i... postanowiła umorzyć dochodzenie. - Wobec braku znamion przestępstwa - mówi rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

Policja tłumaczy, że administrator budynku, który najpierw mówił o włamaniu i nielegalnym zajęciu kamienicy, nie złożył wniosku o ściganie. A co na to ZKZL? - O wtargnięciu do budynku przy ul. Żydowskiej zawiadomiliśmy odpowiednie służby, które brały udział w interwencji. To one są zobowiązane z urzędu do wszczęcia postępowania - odpowiada Magdalena Gościńska.

Andrzej Borowiak: - Nie mam akt tej sprawy. Trudno mi to komentować.

Policja ustaliła, że nie doszło również do przestępstwa na szkodę strażników miejskich. Czy to oznacza, że squatersi nie używali gazu? - Gaz był użyty, ale prowadzący postępowanie nie uznali, że nie doszło do przestępstwa - odpowiada rzecznik Borowiak.

- Nie ma żadnych zarzutów, bo nigdy nie mogło ich być. Od początku wiedzieliśmy, że nie złamaliśmy prawa - komentuje Marek Piekarski, squater z poznańskiego Rozbratu, który na ul. Żydowskiej wspierał swoich kolegów. - Ta kamienica stała pusta i niezabezpieczona. Nikt się do niej nie włamał. Ludzie po prostu w niej zamieszkali, a nagle w środku zimy wyrzucono ich na bruk. Naszym zdaniem, akcja policji była nielegalna. Chodziło tylko o demonstrację siły i postraszenie nas. Stąd tylu policjantów na miejscu i te szczekające psy.

Nie złożyli jednak skargi na policjantów, bo - jak tłumaczą - "nie chcemy kopać się z koniem, policja ma dobrych prawników i się wybroni, a nas nie stać na walkę z nimi".

- Zadaniem policjantów nie było usuwanie, lecz wylegitymowanie, przesłuchanie i wyjaśnienie sprawy. W przypadku ośmiu osób, uczestników incydentu, właściwym miejscem do przeprowadzenia tych czynności jest komisariat, a nie ulica - odpowiada Borowiak. I dodaje: - To była interwencja jak każda inna.

Piotr Żytnicki
2009-04-16
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian