Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

GW: Demonstranci weszli do fabryki na Zawadach

rozbrat.org

Manifestację w obronie zwolnionych kolegów zorganizowali wczoraj pod fabryką DAD Polska związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej. Zdaniem kierownictwa zakładu, na teren fabryki wtargnęli anarchiści.

DAD Polska na poznańskich Zawadach to dawna Fabryka Zamków i Okuć "Fana". Założona w 1948 r. firma od dwóch lat jest częścią francuskiego koncernu Decayeux. Firma specjalizuje się w produkcji zamków drzwiowych i okuć budowlanych, cała produkcja idzie na eksport.

W kwietniu na terenie zakładu założono komisję zakładową związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, do której przystąpiła niemal połowa z 80 pracowników zakładu. Wkrótce potem kierownictwo zakładu zwolniło czworo działaczy związku. Zdaniem Inicjatywy szef firmy Claude Verschelden zagroził innym członkom związku zwolnieniami.

To pierwszy znany w Polsce przypadek próby lokautu (usunięcia z zakładu) za założenie związku zawodowego - alarmuje Inicjatywa Pracownicza. Zarzuca kierownictwu firmy m.in. fałszowanie ewidencji pracy w zakładzie, złe warunki pracy i "skandaliczne" traktowanie pracowników.

Wczoraj w samo południe pod zakładem demonstrowało kilkunastu związkowców z Inicjatywy. - Weszliśmy na teren zakładu, rozmawialiśmy z pracownikami w halach produkcyjnych, rozdawaliśmy ulotki. Rozmawialiśmy też z dyrektorem - opowiada Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej. - Szef firmy nie odpowiedział, dlaczego blokuje powstanie związku zawodowego w DAD i dlaczego tworzy "czarne listy" osób przeznaczonych rzekomo do zwolnienia. Zażądaliśmy natychmiastowego przywrócenia zwolnionych kolegów do pracy.

- Ten związek to organizacja założona przez anarchistów. Demonstranci wtargnęli na teren zakładu, używając przemocy - twierdzi asystentka dyrektora. Kiedy kierownictwo firmy wezwało ochronę i policję, Inicjatywa Pracownicza zakończyła akcję. - Mamy nadzieję, że nasza akcja zastopuje dalsze rugowanie ludzi z zakładu - mówi Urbański.

Co na zarzuty związku odpowiada kierownictwo firmy? W trakcie rozmowy z demonstrantami z Inicjatywy Pracowniczej Claude Verschelden stwierdził, że firma stara się poprawiać warunki pracy. Na zarzuty stawiane przez związkowców jednak nie odpowiedział.

Mimo kilkakrotnych prób, nie udało się nam wczoraj zdobyć komentarza dyrektora Verscheldena. - Pan dyrektor nie będzie przedkładał ważnych spraw produkcyjnych nad tę demonstrację - powiedziała nam asystentka szefa firmy. Jak zapowiedziała, oficjalne stanowisko firmy w sprawie demonstracji Inicjatywy Pracowniczej ma być znane we wtorek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian