Rewolucja to zmiana wartości, nie jakaś banalna modyfikacja norm. Wraz z rewolucją rodzą się nowe sytuacje, nowe instytucje a stare warunki i przywileje są niszczone, atmosfera sprawiedliwości i równości zaczyna zajmować miejsce tyranii i podziałów społecznych.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Głos Wlkp: Protest związkowców przeciw szefowi DAD

rozbrat.org
Około 15 osób demonstrowało wczoraj przed siedzibą DAD Polska w Poznaniu przeciwko decyzjom władz firmy, które ich zdaniem łamią prawa pracownicze. Według szefa przedsiębiorstwa wszystko jest w porządku.

Kilka minut po godzinie 12 przed fabryką DAD, wcześniejszej Fabryce Zamków i Okuć „Fana”, zebrało się kilkanaście osób z Inicjatywy Pracowniczej, w tym kilkoro byłych pracowników spółki. Zarzucali władzom DAD Polska, że zwolniły pracowników, którzy należeli do związku zawodowego. Pikieta odbywała się przed budynkiem fabryki, ponieważ brama zakładu była zamknięta. Jednak pięciu protestującym udało się wedrzeć na teren fabryki.

– Wzywamy was do bojkotu poleceń dyrekcji zakładu. Walczcie z nami o godne warunki pracy, o godną płacę – apelowali do pracujących demonstranci, biegając od jednej hali produkcyjnej do drugiej.
Według pikietujących, zwolnienia miały zacząć się tuż po tym, jak zarząd otrzymał pismo informujące o powstaniu komisji zakładowej związku. Według danych Inicjatywy Pracowniczej przez dwa tygodnie do związku przystąpiło 30 z około 80 osób pracujących w firmie.

– Pewnego dnia, około godziny 13, nasz kolega został poproszony do dyrekcji, gdzie dowiedział się, że jest zwolniony ze skutkiem natychmiastowym – twierdzi Agata Tokarska, była pracowniczka DAD Polska, która również ostatnio została zwolniona. – Później odprowadzali zwolnionych do szatni i do bramy, jak jakiś złodziei – żali się była pracowniczka.

Oficjalnym powodem zwolnień miała być redukcja etatów. Jednak w tym samym czasie firma dała ogłoszenie w prasie, że poszukuje nowych pracowników.

– W rozmowie w cztery oczy usłyszałam, że jestem zwolniona ze względu na przynależność do związku – zapewnia Agata Tokarska.

Reprezentacja Inicjatywy Pracowniczej próbowała przekazać Claude'owi Verschel-denowi, dyrektorowi spółki, protest oraz żądanie przywrócenia czworga zwolnionych związkowców do pracy. Ten jednak odmówił zapoznania się z pismem.

- Musieliśmy obniżyć koszty pracownicze i dlatego doszło do redukcji etatów. Zwolniliśmy osoby, które najkrócej u nas pracowały - zapewnia Claude Verschelden.

- Po przejęciu upadającej "Fany" przez DAD Polska znacznie poprawiła się infrastruktura, poziom mechanizacji. Teraz firma stara się zadbać o sprawy socjalne, czyli podwyższać płace i poprawić standard szatni czy toalet - zapewnia z kolei dyrektor techniczny Jacek Gromadziński.

Pracownicy firmy starali się nie mieszać w protest i ignorowali obecność pikietujących, nawet wtedy, gdy pojawili się z megafonem w halach.

- Jak ktoś pracuje i się nie buntuje, to nic mu się nie stanie - mówi jeden z pracowników DAD. Jednak o warunkach pracy już nie chce rozmawiać.

Teraz zarzutami byłych pracowników DAD zajmie się inspekcja pracy. - Zostaliśmy już powiadomieni o tym zdarzeniu i zapewne w tym miesiącu zostanie przeprowadzona odpowiednia kontrola - deklaruje Jacek Strzyżewski z inspektoratu w Poznaniu. Jeżeli zarzuty stawiane przez byłych pracowników potwierdzą się, to pracodawca może zostać ukarany mandatem karnym.

Inicjatywa Pracownicza złożyła też pozew do sądu pracy.

Paweł Mikos  -  POLSKA Głos Wielkopolski

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian