Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Aglomeracja.pl: Za związek na bruk

rozbrat.org
Czym kończy się prywatyzacja wszystkiego, co się tylko da mieli okazję poczuć na własnej skórze śmiałkowie, którzy zdecydowali się założyć w fabryce DAD, części francuskiego koncernu Decayeux związek zawodowy. W dwa tygodnie po proklamowaniu Komisji Zakładowej znaleźli sięza bramą.

Ponury budynek przy ulicy Koronkarskiej 7 na poznańskich Zawadach był kiedyś siedzibą znanej poznańskiej Fabryki Zamków i Okuć „Fana”. Zamki z tej firmy, kiedyś bardzo popularne na rynku praktycznie z niego zniknęły – po przejęciu zakładu przez Francuzów fabryka produkuje tylko na eksport.

Nowy właściciel wprowadził też nowe porządki, gdy idzie o traktowanie związków zawodowych: Czworo świeżo upieczonych członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” wkrótce po ujawnieniu się kierownictwu Komisji Zakładowej pożegnało się z pracą. Na pierwszy ogień poszły osoby wskazane przez związek do kontaktu z pracodawcą, dwa dni później – reszta założycieli związku.

Oficjalnym powodem zwolnień była redukcja etatów, co jest o tyle interesujące, że w tym samym czasie firma ogłosiła nabór nowych pracowników.

Związkowcy twierdzą też, że szefowie grozili pozostałym z ich grona,  że warunki pracy w zakładzie są skandaliczne. By powziąć przekonanie, że nie są zbyt dobre wystarczy obejrzeć z bliska budynek fabryki. Nas liście konkretnych zarzutów wobec kierownictwa są między innymi: nieprawidłowa ewidencja czasu pracy i związane z tym nadużycia, przekroczone normy temperatury w halach produkcyjnych, złe warunki sanitarne i złe traktowanie pracowników przez przełożonych. Jak podaje „Inicjatywa Pracownicza” z 80 pracowników do związku zapisało się 30 osób.

W poniedziałek kilkunastu aktywistów „Inicjatywy Pracowniczej” zaprotestowało przeciw zwolnieniom wchodząc na teren zakładu i rozdając ulotki pracownikom. Odbyła się też krótka pikieta przed brama zakładu. Reprezentanci związku rozmawiali też z dyrekcją, dyrektor Claude Verschelden nie miał im jednak wiele do powiedzenia. W szczególności, nie odpowiedział na zarzuty kierowane przez związkowców pod adresem kierownictwa. Zarzucił za to protestującym wtargnięcie przemocą na teren fabryki i wezwał policję.

Protest chwile później się zakończył. Wkrótce po tych wydarzeniach kierownictwo zabarykadowało się wewnątrz budynku, a wszelka rozmowa z dyrektorem czy pracownikami stała się niemożliwa. Pracownicy zresztą od początku starali się ignorować obecność protestujących, unikali też rozmów z dziennikarzami, przynajmniej oficjalnie. Zdaniem niektórych, stosunki w fabryce od długiego czasu opierają się na zastraszaniu pracowników przez dyrekcję

Jak uważa Jarosław Urbański z „Inicjatywy Pracowniczej” mamy do czynienia z typowym lokautem – kojarzonymi z najbardziej krwiożerczą wersją kapitalizmu zwolnieniami za przynależność do związku zawodowego. Sprawę fatalnych warunków w zakładzie zbada Państwowa Inspekcja Pracy, a przypadkami zwolnień zajmie się Sąd Pracy.

dark Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian