Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

GW: Nadchodzi fala protestów w Cegielskim

rozbrat.org
Inicjatywa Pracownicza jako pierwsza ostro zaprotestowała w środę przeciwko zwolnieniom w HCP. W jej ślady idą inne związki zawodowe - OPZZ planuje w poniedziałek przemarsz pod Urząd Wojewódzki, a Solidarność szykuje w Poznaniu ogólnopolską pikietę.

Raz, dwa, trzy, cztery! Dosyć zwolnień do cholery! - skandowała setka ludzi pod bramą HCP. Ton nadawali członkowie najradykalniejszego związku zawodowego w Ceglorzu - Inicjatywy Pracowniczej - wspierani przez anarchistów z Rozbratu. Kilkadziesiąt osób kilka minut chodziło po przejściu dla pieszych, blokując ruch samochodowy i tramwajowy na ul. 28 Czerwca 1956 r. - Ludzie, dajcie żyć, do pracy jadę! Chociaż tramwaj przepuśćcie - prosił jeden z pasażerów.

Ale wśród demonstrantów trudno było o zrozumienie - niektórzy właśnie pracę stracili. Od poniedziałku zarząd wręcza wypowiedzenia. Zwolnienia grupowe obejmą 470 osób. Powód? Fatalna sytuacja firmy. Nie ma zamówień, nie ma zaliczek - w efekcie nie ma pracy. HCP pogrążył upadek stoczni, dla których fabryka produkowała przede wszystkim. - Protestujemy przeciwko działaniom rządu, który zadecydował o likwidacji HCP - mówił w środę Marcel Szary, przewodniczący IP.

Zarząd HCP oprócz zwolnień chce wdrożyć plan restrukturyzacji, który zakłada w ciągu najbliższych trzech lat: wyprzedaż części majątku, zróżnicowanie produkcji, połączenie kilku spółek grupy HCP w jedną i prywatyzację całej grupy do 2012 r. - Oni mówią, że chcą ratować zakład, a kto uratuje was, jak przyjdzie zapłacić ratę? Jak zapuka komornik? - pytał w środę pod bramą HCP Jarosław Urbański, jeden z liderów IP.

Obawy mają też pozostałe związki: - Obok ogłoszonych zwolnień już 150 osób straciło pracę w fabrykach silników agregatowych, pojazdów szynowych i dwóch spółkach usługowych. A jak będzie konsolidacja, stanowiska się zdublują i znowu grożą nam zwolnienia - mówi Zdzisław Stróżyk, przewodniczący OPZZ w Ceglorzu. Członkowie tego związku wspólnie z Solidarnością i IP w poniedziałek chcą wyjść na ulice Poznania. Pół tysiąca osób ma przejść spod bramy HCP pod pomnik Poznańskiego Czerwca i dalej do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wręczą petycję do premiera. - Domagamy się takich odpraw dla cegielszczaków jak dla stoczniowców, którzy dostali po 60 tys. zł - mówi Stróżyk. "S" planuje wielką ogólnopolską pikietę 23 października. - Jak trzeba będzie, zrobimy dym - mówi Tadeusz Pytlak, szef zakładowej "S".

OPZZ i "S" podpisały porozumienie z zarządem w sprawie zwolnień grupowych. Dlaczego teraz protestują? - Porozumienie nie oznaczało zgody na zwolnienia. Miało zapewnić godne odprawy. Ale nie wszystko wyszło tak, jakbyśmy chcieli - tłumaczy Stróżyk.

Podobnie argumentuje przewodniczący "S": - Porozumienia podpisaliśmy dla dobra pracowników, bo zarząd i tak wydałby zarządzenie i zwolnił jeszcze więcej ludzi - twierdzi Pytlak. - Ci, co teraz są zwalniani, dostaną chociaż odprawy. A do nas mówią: dla was odpraw może już nie być. Trzeba walczyć o pozostałe miejsca pracy, bo przy planowanym łączeniu spółek znowu może być zagrożonych kilkaset osób.

Lech Bojarski

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań - 1 październik 2009

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian