Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

MM: Tym razem o Sołacz walczą naukowcy

Kuba Błoszyk (MM Poznań)
Sprawa parku Sołackiego nadal nie jest zamknięta i wszystko na to wskazuje, że jeszcze długo taką pozostanie. Coraz więcej osób sprzeciwia się zabudowie terenów zielonych.

- Zastanówmy się, czy chcemy pełnej zabudowy centrum naszego miasta? - pyta w środę w Urzędzie Miasta prof. Janusz Kapuściński, klimatolog. - Park Sołacki to piękna alternatywa na spędzanie wolnego czasu nie tylko dla mieszkańców Jeżyc, ale także mieszkańców wszystkich dzielnic Poznania.

Zabudowa parku Sołackiego to bardzo istotny problem. Przede wszystkim istnieje zagrożenie zmniejszenia ilości dostarczanego tlenu z jednej z nielicznych enklaw zieleni w naszym mieści. Co za tym idzie, podczas upalnych dni w mieście będzie wręcz nie do wytrzymania. Do tego nieciekawego scenariuszu dołącza również fakt, że podczas budowy nowej kanalizacji, która będzie częścią zabudowy, teren, który dotychczas zaliczany jest do żyznych, straci ogromne ilości wody i po prostu się osuszy. Jest to realne zagrożenie dla starodrzewu, który porasta park, gdyż w tym przypadku będzie on obumierał.

Wszystko wskazuje na to, że plan zagospodarowania przestrzennego, który przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna może przynieść wyłącznie nieodwracalne straty w naszym ekosystemie.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Polityki Prestrzennej połączonej z Komisją Ochrony Środowiska i Rewitalizacji panowała bardzo napięta atmosfera.

Radni zaczęli zdawać sobie sprawę, że nie do końca są jasne korzyści, jakie mogą płynąć z zabudowy parku Sołackiego, o ile w ogóle takie są.

Coraz częściej pojawiały się głosy przeciwko tej zabudowie.

- Brak przyzwolenia publicznego to chyba główny powód aby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Sołacza nie został uchwalony - mówiła radna Katarzyna Kretkowska.

Jej wypowiedź, jak i wielu innych radnych potępiających ten plan, spotkała się z ogromnym aplauzem zebranych w Urzędzie Miasta mieszkańców Sołacza.

Na koniec posiedzenia został złożony wniosek merytoryczny o zawieszenie dalszych działań w sprawie planu zagospodarowania do czasu aż nie będzie szczegółowej analizy dotyczącej skutków finansowych, eko-fizjograficznych oraz urbanistycznych płynących z tego projektu.

Wniosek zostanie poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu komisji, czyli 25 listopada.

Źródło: mmpoznan.pl

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian