Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

mmpoznan: Zieloni popierają walkę o Rozbrat

Zenon Kubiak (mmpoznan)
zieloni 2004Wkrótce ma zapaść decyzja o przyszłości skłotu Rozbrat. O pozostawienie budynków w rękach anarchistów apeluje partia Zieloni 2004.

Przypomnijmy, że opuszczone budynki przy ul. Pułaskiego jest zajmowany przez skłotersów od 1994 r. Nowi mieszkańcy uczynili z niego znany ośrodek kultury alternatywnej.

- Od 16 lat robimy na tym terenie wiele rzeczy, które są potrzebne. Widać to chociażby po liczbie ludzi, którzy uczestniczą w organizowanych przez nas wydarzeniach. Trudno byłoby teraz opuścić to miejsce – mówił nam niedawno Tomasz, jeden z członków kolektywu Rozbrat. - Poza tym cały czas mówi się, że zajmujemy to miejsce nielegalnie, ale tak naprawdę nigdy nikt nie miał o to do nas pretensji. Nigdy nie było na nas żadnych skarg.

Problem w tym, że teren, na którym znajduje się Rozbrat, należy do trzech podmiotów, lecz najbardziej sporna jest działka należąca niegdyś do firmy-bankruta Darex. Działka ma być wkrótce zlicytowana na poczet długów spółki.

Skłotersi robią wszystko, co możliwe, aby do tego nie dopuścić. 20 marca o godz. 17.30 planują wielką demonstrację na placu Mickiewicza pod hasłem „Rozbrat – Decydujące Starcie”. Przypomnijmy, że poprzedni marsz w obronie skłotu zgromadził około 1,5 tysiąca uczestników.

Anarchistów postanowili poprzeć także członkowie poznańskiego koła partii Zieloni 2004, którzy wydali w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

„Wzywamy włodarzy Poznania do podjęcia kroków umożliwiających zachowanie obecnego charakteru tego miejsca oraz o utrzymanie istniejącego układu przestrzennego poznańskiego Sołacza. Sprawa Rozbratu dotyczy nie tylko twórców squotu, ale także wszystkich mieszkańców Sołacza oraz Poznaniaków ceniących historyczny charakter tej dzielnicy.

Polityka władz miasta, które z jednej strony zabiegają o organizację wielkich i bardzo kosztownych imprez komercyjnych, a z drugiej odmawiają dialogu przedstawicielom kultury niezależnej, niszczy najcenniejsze przejawy społecznej samoorganizacji. Zupełnie kompromituje też aspiracje Poznania w staraniach o tytuł Kulturalnej Stolicy Europy 2016.

Rozbrat przez 16 lat swojej obecności zaznaczył swoją pozytywną obecność na mapie kultury niezależnej Polski i Europy. Bez korzystania z publicznych pieniędzy została stworzona enklawa dla środowisk wolnościowych, atmosfera samokształcenia oraz miejsce, w którym się tworzą więzi społeczne.

Likwidacja Rozbratu w obecnej formie będzie zwycięstwem aroganckiej polityki inwestorskiej nad potrzebami mieszkańców. Jest też wypaczeniem idei samorządności, oraz obyczajów obecnych w wielu krajach Unii Europejskiej. Priorytetem powinno być wsparcie i ochrona lokalnej, oddolnej aktywności obywatelek i obywateli, a w szczególności tych, którzy od wielu lat budują kapitał intelektualny i kulturalny Poznania.”

Licytacja działki, na której znajduje się Rozbrat, ma się odbyć 26 marca.

Źródło: http://www.mmpoznan.pl/10262/2010/3/18/zieloni-popieraja-walke-o-rozbrat

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian