Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Głos Wlkp.: Skłotersi walczą o Rozbrat

Mateusz Pilarczyk (Głos Wlkp.)

murRozbrat nie jest na sprzedaż! Demonstracja pod takim hasłem przejdzie dziś ulicami Poznania. Poznańscy skłotersi i ich sympatycy chcą powstrzymać licytację działki  przy ul. Kazimierza Pułaskiego. Demonstracja ma być spokojna, lecz podczas ostatniej manifestacji, która odbyła się 8 marca tego roku doszło do przepychanek z policją.
Demonstracja związana jest z przypadającą na 26 marca rozprawą sądową. Odbędzie się na niej licytacja jednej z działek, na której mieści się poznański skłot. Teren należał do firmy Darex, która zbankrutowała. W styczniu 2008 roku na Rozbracie pojawili się komornicy. Od tego czasu osoby związane ze skłotem robią wszystko, aby zapobiec sprzedaży terenu.

- Chcemy pokazać potencjalnemu inwestorowi, że nie mamy zamiaru opuścić Rozbratu. Jeśli ktoś kupi działkę będzie miał poważny problem, żeby nas eksmitować - mówi Krzysztof Król, członek Kolektywu Rozbrat.

- Były jakieś głosy, aby miasto nie dopuściło do licytacji, ale my w tej sprawie nie jesteśmy stroną - mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania, który zarzuca anarchistom niekonsekwencję. - Z jednej strony walczą z władzą, a drugiej oczekują od miasta pomocy - zauważa Hinc.

Jeśli działki nikt nie kupi to następna licytacja będzie możliwa dopiero za 2 - 3 lata. Zainteresowanie inwestorów może być duże, bo według miejscowego planu zagospodarowania teren skłotu przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe. Wprowadzeniu planu sprzeciwiają się nie tylko anarchiści, ale i część mieszkańców Sołacza oraz ekolodzy. Powodem ich niezadowolenia jest fakt, że zgodnie z nim w miejscach, gdzie obecnie znajdują się tereny zielone będą stawiane domy.

Skłotersi nie liczą na rozmowę z przedstawicielami miasta. - Demonstracja ma mieć charakter symboliczny - tłumaczy członek Kolektywu Rozbrat.

Nie jest to pierwsza duża manifestacja skłotersów. Przed rokiem w demonstracji wzięło udział ok. 1500 sób. - Im dłużej walczymy, tym więcej osób mobilizuje się w obronie Rozbratu. Spodziewamy się, że jutro będzie nie mniej osób niż przed rokiem - zapowiada Krzysztof Król.

Manifestację będzie zabezpieczała policja. Funkcjonariusze po wydarzeniach z 8 marca nie przewidują jednak specjalnych środków bezpieczeństwa.
Demonstracja ruszy o godzinie 18 z placu im. Adama Mickiewicza. Skłotersi przejdą ulicą Św. Marcin, Al. Marcinkowskiego, Paderewskiego na Stary Rynek skąd przejdą na plac Kolegiacki, gdzie znajduje się Urząd Miasta.

Czym jest skłot Rozbrat?


Skłot to opuszczony przez właściciela budynek, do którego wprowadzają się nielegalni lokatorzy.
Najczęściej są to osoby związane z ruchem anarchistycznym. Miejsca takie nie służą wyłącznie jako mieszkania. Są również centrami kultury alternatywnej. Skłoty można spotkać w każdym większym europejskim mieście. Jednym z największych i najbardziej znanych skłotów jest kopenhaska Christiania, która zajmuje teren 40 hektarów i stanowi osobną dzielnicę Kopenhagi.

Poznański skłot jest o wiele mniejszy. Zajmuje teren przy ulicy Kazimierza Pułaskiego, tuż za salonem samochodowym. Rozbrat powstał jesienią 1994 roku. Od tego czasu osoby związane ze skłotem porządkują teren i przeprowadzają remonty budynków. Już od początków swojego istnienia Rozbrat stał się ważnym miejscem dla kultury alternatywnej. Na terenie skłotu organizowane są koncerty, dyskusje, wykłady, wystawy i festiwale. Od 1997 roku funkcjonuje biblioteka anarchistyczna. Jest tam też siedziba Federacji Anarchistycznej, Poznańskiej Koalicji Antywojennej oraz inicjatywy Jedzenie Zamiast Bomb.

Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl/stronaglowna/234748,sklotersi-walcza-o-rozbrat-na-kolejnej-demonstracji,id,t.html

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian