Ten, kto nigdy nie zapomina, że jedynym właściwym postępowaniem w stosunku do siebie i innych jest ciągła radykalizacja - nie może się ani pomylić, ani zagubić.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Oddziały prewencji na komisji Rady Miasta

paspartoo
W środę 9 września odbyło się drugie z kolei posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta. Oprócz tematów bieżących, kluczowym była kontynuacja debaty nad przyjęciem kontrowersyjnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Sołacz" w Poznaniu.

Przypomnijmy, że na terenie objętym planem znajduje się skłot Rozbrat, jednak zdaniem miejskich urzędników, w przyszłości ma się tam znaleźć ekskluzywna zabudowa willowa. Komisja Polityki Przestrzennej to druga po Komisji Samorządności opiniująca miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego dla Sołacza.

Na dzisiejszych obradach licznie przybyli przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia "My Poznaniacy", Rady Dzielnicy Sołacz, Rady Dzielnicy Jeżyce, Towarzystwa Przyjaciół Sołacza, Kolektywu Rozbrat oraz mieszkańcy Poznania.

Tym razem w spotkaniu nie uczestniczył Prezydent Grobelny, który ostatnio przyłapany na grze w pasjansa nie widział zapewne sensu udziału w „przynudnych” debatach. Nie zabrakło natomiast licznej asysty ze strony policji (dwa wypełnione radiowozy oddziałów prewencji na zewnątrz), wspieranej przez straż miejską oraz  funkcjonariuszy w cywilu, którzy wtopieni w grupę słuchaczy z wypiekami na twarzach śledzili przebieg posiedzenia.

Dzisiejszą debatę kontynuowali przedstawiciele Rady Dzielnicy Sołacz oraz Jeżyce, którzy po raz kolejny skrytykowali założenia planu nie uwzględniającego kwestii ekologicznych. Tym razem skupiono się nad zagadnieniami dotyczącymi hydrologii oraz roli jaką odgrywa ten podmokły teren. Nie zabrakło także analizy zmian w projekcie planu, które następując po sobie stawały się coraz bardziej niekorzystne zarówno dla środowiska jak i samych mieszkańców. Projekt w obecnym kształcie znacznie różni się od pierwotnych jego założeń co także wzbudza liczne protesty.

Podczas debaty radna Katarzyna Kretkowska, domagała się od Prezydenta odpowiedzi na pytanie jakimi kryteriami kierowano się przy konstruowaniu miejscowego planu, skoro zupełnie nie uwzględnia on istniejącego od 15 lat Centrum Kultury Niezależnej Rozbrat? Wnosiła również o wyjaśnienia dotyczące kompletnego braku konsultacji społecznych dotyczących tego miejsca.

W drugiej części zaplanowano dyskusję szczegółową nad uwagami zgłoszonymi do planu przez liczne instytucje, stowarzyszenia, organizacje oraz osoby prywatne. Przypomnijmy, iż do wyłożonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Sołacz" w Poznaniu wpłynęło ok. 60 uwag, które 15 maja Prezydent Grobelny w całości odrzucił.

Uwagi miały zostać pogrupowane tematycznie by ułatwic dzisiejszą dyskusję i umożliwić wypowiedzi wszystkim zainteresowanym. Niestety przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej byli nieprzygotowani do prowadzenia debaty i w całości została przełożona na kolejne posiedzenie, które odbędzie się 30 września o godzinie 16.00.

Tak MPU wyobraża sobie teren Rozbratu w przyszłości...

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian