Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Na murach... szablony

rozbrat.org
obrazek do tekstuWycinając i odbijając szablony chcemy wyrazić i utrwalić swoje zdanie na nurtujące nas tematy. Chcemy zagłuszyć komercyjną paplaninę i swoimi hasłami lub kreatywną grafiką wpłynąć na świadomość oglądających.

Uważamy, że nazywanie graffitii wandalizmem i ocenianie jej tylko w kategoriach szkód wywołanych na elewacjach jest niczym innym,  jak odwróceniem uwagi od krytyki wszechobecnych komunikatów wizualnych z bilbordów, atakujących nas ze wszystkich stron kapitalistyczną propagandą w służbie zysku i bezmyślnej konsumpcji.

Traktujemy to jako walkę informacyjną z systemem i estetyczną prowokację, dialog ze współczesnym establishmentem. I polecamy ten rodzaj wolnej i nieocenzurowanej wypowiedzi każdemu!
Jak zrobić szablon?

Oczywiście trzeba zacząć od znalezienia lub wykonania interesującego nas wzoru.
Aby najłatwiej dopasować wzór znaleziony w Internecie, do rozmiaru kartki, odpal Painta, wejdź w ustawienia strony i zaznacz „dopasuj do 1 na 1 stron”. Lub po prostu wydrukuj i powiększ na ksero.

Przygotowany wzór przyklej taśmą do folii (najlepiej nadają się do tego folie rentgenowskie lub sitodrukowe – aby pozbyć się naświetlonej warstwy nadruku włóż folię na kilka godzin do ciepłej wody z mydłem, a następnie zetrzyj gąbką lub szczotką, jeśli się spieszysz możesz pod bieżącą wodą zeskrobać równie łatwo żyletką).

Zanim zaczniesz wycinać, dobrze jest podłożyć coś pod szablon tak, aby ostrze po przebiciu folii miękko wbijało się w podłoże nie niszcząc nam biurka. Można wykorzystać do tego jakiś sztywny karton lub starą sklejkę, kawałek szyby. Do wycinania najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju małe noże introligatorskie z odłamywanymi ostrzami lub skalpele.

Wycinasz tylko czarne elementy ze wzoru, warto pamiętać by podczas wycinania uważać i nie poprzerywać wyznaczonych wcześniej łączników(zaczepów) tak, aby wzór po wycięciu nie wypadł. Gdy jednak się to zdarzy zaklej wąskim paskiem taśmy klejącej przecięty zaczep lub stwórz nowy aby się lepiej trzymał wycięty wzór w folii.

Wycięty szablon można już odbijać na murze. Pamiętaj, aby szablon był dobrze dociśnięty, a sprej w odpowiedniej odległości, tak by nie zalać napisu, ale i aby nie wyjść z farbą poza folię z  szablonem. Lepszy jest słabo odbity szablon niż zalany. Używając wałków z gąbki zadbaj, aby nałożyć na gąbkę małą ilość farby.

Powodzenia!

Przykładowe szablony (kliknij, aby powiększyć):

A111


antifarozbrat111

capitalism111

doscrepresji111

gentryfikacja_stop111


hwdp2111

malujmury111

patriotyzmtoidiotyzm111

policjajestwszedzie111

radykalny-poznan111

rozbrat-zostaje!-antifa111

star111

walkatrwa111

wysokieczynsze3111

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

0| 11 | Bartosz0072011-05-28 14:39
Obawiam się, że "chwalmy wszyscy działania policji" pisze się przez "ch"
0| 10 | Gość2010-08-20 15:43
Dobra opcja, pozdrawiam :)
0| 9 | Szymon2010-08-20 12:50
Tymczasem w Singapurze:
http://podroze.onet.pl/2211382,wiadomosci.html
...myślę, że rżniątka na dupę to dobra technika walki z wyrażającymi swoje zdanie na cudzej własności
0| 8 | Szymon2010-08-17 14:58
Cytuję Michał:
A jak można porównywać przekupę drącą się na targu do korporacji stosujących inżynierię społeczną?
Tak, że mają wspólny cel - przekonanie do swojego produktu kupujących. Oczywiście korporacja robi to lepiej. Jeśli zaś ktoś robi coś dobrze, to zgodnie z ideologią lewicową należy go zgnoić (Резать грамотных). Społeczeństwo idealne, to społeczeństwo, gdzie wszyscy są we wszystkim tak samo mierni.
0| 7 | Vader2010-08-17 14:52
A jak można porównywać przekupę drącą się na targu do korporacji stosujących inżynierię społeczną?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian