Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Solidarność z anarchistycznymi zakładnikami Iranu

(xx)
porwani25 sierpnia na skłocie Rozbrat odbyło się spotkanie związane ze sprawą przetrzymywania w więzieniu przez władze Iranu amerykańskich działaczy ruchu anarchistycznego i antywojennego Shane Bauer, Sarah Shourd i Josh Fattal.

Jak podają media głównego nurtu 31 lipca 2009 r. trójka amerykańskich działaczy po przekroczeniu granicy iracko-irańskiej została zatrzymana przez władze Iranu. Do dzisiaj są zakładnikami irańskiego rządu, który zamierza oskarżyć ich o nielegalne przekroczenie granicy, jak również działalność szpiegowską. Wbrew oficjalnym doniesieniom anarchiści nie przekroczyli nielegalnie granicy, lecz zostali ujęci przez porywaczy na terenie Iraku i przekazani władzom Iranu. Ten fakt przeczy interpretacjom jakoby przekroczenie przez nich granicy iracko-irańskiej wynikało z braku odpowiedzialności, bądź było wynikiem prowadzonych przez nich działań szpiegowskich. Do dzisiaj wobec trójki, która jest przetrzymywana w irańskim więzieniu nie wysunięto żadnego oskarżenia. Nie mają prawa do kontaktu z adwokatem, a kontakt z ich rodzinami został ograniczony do jednego spotkania w przeciągu całego czasu spędzonego w więzieniu. Anarchiści są osadzeni w izolatkach z prawem do godziny wspólnego spotkania na dzień.

Cała trójka była zaangażowana w działania przeciwko amerykańskim wojnom prowadzonym na bliskim wschodzie oraz w pomoc uchodźcom wojennym. Obecnie toczy się międzynarodowa kampania mająca na celu wpłynięcie na rząd Iranu, aby ten wypuścił z więzienia nielegalnie więzionych ludzi i tym samym zaczął przestrzegać podstawowe zasady humanitarne.

Podczas spotkania odbył się pokaz filmów autorstwa uprowadzonych anarchistów, jak również została przedstawiona ich działalność na rzecz zakończenia konfliktów toczonych przez państwa Zachodu na różnych kontynentach. Spotkanie poprowadził bliski współpracownik porwanych Shon Meckfessel, autor książki "Suffled How it Gush: A North American Anarchist in the Balkans", opowiadającej o powojennej rzeczywistości Bałkanów z anarchistycznej perspektywy, jak również twórca strony internetowej poświęconej sprawie zatrzymanych http://freeourfriends.eu/.

W wyniku odbytego spotkania Poznańska Koalicja Antywojenna, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Ulica" i Jedzenie Zamiast Bomb wystosowały list do Ambasady Islamskiej Republiki Iranu opublikowany poniżej. Zachęcamy jednocześnie do pisania własnych listów skierowanych do władz irańskich.

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa


Jesteśmy głęboko zaniepokojeni trwającym już jeden rok i jeden miesiąc zatrzymaniem Shane Bauer, Sarah Shourd i Josh Fattal przez władze Iranu. Informacje o tym fakcie docierają do nas z wielu źródeł i jeżeli nie zostaną oni wkrótce uwolnieni, zapowiadamy, że również my będziemy je  dalej rozpowszechniać i solidaryzować się z osobami prowadzącymi kampanię zmierzającą do ich uwolnienia (m.in. Noamem Chomsky czy autorami strony internetowej: www.freeourfriends.eu).

Jako organizacja prowadząca od lat w Poznaniu działania antywojenne zdecydowanie opowiadamy się za natychmiastowym uwolnieniem wyżej wymienionych osób, gdyż znana jest nam ich antywojenna aktywność, działania na rzecz uchodźców wojennych, obywatelskie dziennikarstwo, starania obnażające brutalność wojen prowadzonych przez USA czy przemocy stosowanej wobec mieszkańców Palestyny przez państwo Izrael.

Apelujemy do przywódców Iranu o podjęcie natychmiastowych działań i uwolnienie przetrzymywanych!

Poznańska Koalicja Antywojenna
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Ulica"
Jedzenie Zamiast Bombporwani1
Shane Bauer, Sarah Shourd i Josh Fattal podczas spotkania z rodzinami w maju 2010 r.

porwani2
Witryna http://freeourfriends.eu/ przybliża sylwetki porwanych aktywistów.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian