System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Odzyskać miasto – demonstracja w Poznaniu

rozbrat.org
Około godziny 15 pod Operą w Poznaniu wiecem rozpoczęła się demonstracja zorganizowana przez Kolektyw Rozbrat. W demonstracji aktywny udział wzięło około 1-1,5 tys. osób, w tym szereg organizacji i grup, takich jak: Federacja Anarchistyczna, Inicjatywa Pracownicza, Teatr Ósmego Dnia, Stowarzyszenie „My, Poznaniacy”, Stowarzyszenie Ekologiczne Marlewo, Lewicowa Alternatywa, Stowarzyszenie Pomocy Eksmisyjnej, Zieloni 2004,  Sierpień '80, Krytyka Polityczna, kilkudziesięcioosobowa grupa Samby "Rytmy Oporu" z Gdańska, Warszawy, Krakowa i Poznania, przedstawiciele berlińskich środowisk autonomicznych, przedstawiciele polskich i zagranicznych skłotów.

Podczas wiecu pod Operą przemówiło wielu sympatyków skłotu Rozbrat akcentując konieczność istnienia takiego miejsca w  Poznaniu, jego ważność w kontekście kulturowym, społecznym i politycznym. Zaznaczono także,  że protest nie odbywa się wyłącznie w obronie skłotu, ale także przeciwko bezmyślnej polityce miasta w zakresie przestrzeni publicznych i kwestii mieszkaniowych. Każde przemówienie kończyło się werblami i skandowanym "Rozbrat zostaje!".

Około godziny 15:20 demonstracja ruszyła pod hasłami: „Odzyskujemy miasto – przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej – w obronie Rozbratu” widniejącymi na banerze niesionym na przodzie marszu. Skandowano między innymi hasła: „Łapy precz od Rozbratu”, „Solidarność naszą bronią”, "Miasto nie dla inwestorów", „Deweloperzy, burżuje, wasz koniec się szykuje", „Dość prywatyzacji przestrzeni publicznej", „Mieszkanie prawem nie towarem", „Kapitalizm – kanibalizm". Demonstracja przeszła Mostem Teatralnym, ulicami: Roosevelta (gdzie demonstrantów przywitał ogromny napis „Miasto nie jest firmą” na boku jednej z kamienic) i św. Marcinem. Na skrzyżowaniu z ulicą Ratajczaka z jednego z budynków zamaskowani aktywiści spuścili  kilkunastometrowy transparent „Rozbrat zostaje”, co spotkało się z aplauzem demonstrantów. Ulicą Krakowską pochód przeszedł pod centrum handlowe „Stary Browar”, gdzie odbył się wiec.

Jarosław Urbański z poznańskiej FA, przypomniał hipokryzję władz dotyczącą  podnoszenia kwestii „nielegalności” Rozbratu, zwłaszcza w kontekście do dziś niewyjaśnionej sytuacji Starego Browaru. Wznoszone były okrzyki "Grobelny i Kulczyk to jedna banda!", „Precz z Grobelnym”. Tymczasem mieszkańcy ulicy Półwiejskiej wyrażają poparcie dla demonstracji machając z okien, miejscowy sprzedawca kwiatów obdarował uczestników bukietami konwalii. Kolejni mówcy przypominali o kulturotwórczej roli Rozbratu, jedynego centrum kultury w Poznaniu, które przez kilkanaście lat działania nigdy nie wyciągnęło ręki po miejskie dotacje, podnoszono antyspołeczne posunięcia władz, jak np. likwidację wielu przedszkoli, przez co dziś znalezienie miejsca dla dziecka graniczy z cudem. Przemawiał też przedstawiciel organizatorów Marszów Równości, który dziękował aktywistom Rozbratu za okazywane od wielu lat wsparcie i zapowiedział, ze jeżeli doszłoby do eksmisji to wszyscy stawią się, aby ją fizycznie blokować.

Gdy demonstracja ruszała ul. Półwiejską, z okna jednego z mieszkań posypał się deszcz ulotek z poparciem dla Rozbratu. Wielu gapiów przyłączyło się do pochodu, przez co chwilowo demonstracja liczyła ponad 2 tys. uczestników, którzy w rytmie werblów Samby przeszli na Stary Rynek. 

Tam na schodach Ratusza odbył się kolejny wiec. Przemawiali przedstawiciele Lewicowej Alternatywy, działacze skłoterscy, którzy przed 15 laty zakładali Rozbrat. Podkreślano znaczenie niezależnych centrów kultury dla budowy oddolnego oporu społecznego.

Demonstracja, ruszyła  ul. Żydowską, tam policja, która szła szpalerem wzdłuż demonstracji została odepchnięta. Do jednego z budynków, z którego kilka miesięcy temu nielegalnie eksmitowano bezdomnych, została podstawiona drabina. Kilka zamaskowanych osób wypchnęło okno na piętrze i weszło do środka. Z budynku zawisł transparent "Dom zabrany ludziom nadal stoi pusty", w oknach odpalono race. Tłum skandował "Pustostany w ręce wyobraźni", "Władza precz", „Eksmisje stop!”, w trakcie przemówień skłotersi zapowiedzieli wizytę w domu Ryszarda Grobelnego, tłum odpowiedział wiwatami. Akcja miała pokazać, że gdy dojdzie do eksmisji Rozbratu nie aktywiści nie będą biernie akceptować takiej sytuacji.

Demonstracja zmieniła się w street party. Do demonstrujących wyszli mieszkańcy pobliskich domów i przyłączyli się do skandujących.  Po kilkudziesięciu minutach demonstracja ruszyła dalej, na budynku został transparent i czarno-czerwona flaga.

Demonstracja przeszła ul. 23 lutego wołając: "Jeśli miasto podniesie rękę na Rozbrat, zajmiemy chatę Grobelnemu", "Rysiu, czekaj na nas!". Na Placu Wielkopolskim przypomniano o wsparciu lokalnych sprzedawców dla inicjatywy Jedzenie Zamiast Bomb. Tu także zakończył się sam przemarsz przemową aktywistów z Kreuzberga, którzy wyrazili swoją solidarność z Rozbratem i zaprosili na dni akcji w Berlinie (6-23 czerwca).

Kolektyw Rozbrat dziękuje wszystkim za wsparcie i solidarność dla naszego protestu. Wasze tak liczne przybycie, energia i czynny udział w demonstracji pokazał nam, że nie jesteśmy sami w walce o Rozbrat i społeczną partycypację. Dzięki Wam udało nam się chociaż na parę godzin odzyskać miasto! Solidarność naszą bronią.

Inne relacje

Indymedia Polska
Centrum Informacji Anarchistycznej
Fotoreportaż Barta Plucińskiego
Aglomeracja.pl
MM Moje Miasto

Fotorelacja z demonstracjiTego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian