Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Oświadczenie Kolektywu ReAktor z Krakowa ws. groźby ewikcji

Kolektyw ReAktor

sklotmale2Dzisiaj (6.06) po południu przed skłotem „ReAktor” w Krakowie pojawiła się straż miejska, która zmusiła osoby przebywające w środku do opuszczenia budynku. W porzuconej od dawna kamienicy miało powstać niezależne centrum społeczno-kulturalne. Członkowie i członkinie kolektywu nie poddają się jednak i zapraszają w niedzielę o 14:00 na dzień otwarty na skłocie „ReAktor” przy ul. Limanowskiego 45.

Oświadczenie w sprawie groźby ewikcji skłotu „ReAktor”:

Za fasadą luksusu nowych apartamentowców i strzeżonych osiedli, kryje się powolny upadek zabytkowych dzielnic Krakowa. Poza skrojonymi pod kieszeń turystów przedstawieniami, znajdują się ulice przepełnione pustką opuszczonych kamienic, z których gros, zamiast zasilić skromną pulę mieszkań komunalnych, niszczeje.

Od kilku miesięcy ciężko pracujemy, by przywrócić życie zabytkowej kamienicy, która przez wiele lat stała pusta i popadała w ruinę. Załataliśmy już dach, wynieśliśmy gruz, wyremontowaliśmy kilka pokoi, wszystko po to, by uczynić z niej dom i niezależne, ogólnodostępne i niekomercyjne centrum społeczno-kulturalne ReAktor. W murach kamienicy będzie się mieścić m.in. warsztat rowerowy, biblioteka, galeria, kawiarnia, kino, Wolna Szkoła, miejski ogród, akcja Jedzenie Zamiast Bomb, a także każda inicjatywa, dla której nie ma miejsca w systemie, w którym zamiast interesu społecznego, liczy się interes kapitału.   

Dzisiaj „odwiedzili“ nas funkcjonariusze straży miejskiej. Bez żadnego nakazu, tytułu prawnego, ani nawet porozumienia z zarządcą budynku (kamienica nie ma właściciela, jest pod zarządem ZBK) wyłamali drzwi i zmusili nas do wyjścia na zewnątrz. Tak, jakby było lepiej, gdyby budynek zamiast dawać dach nad głową i służyć społeczności Krakowa, nadal stał pusty i niszczał.

Nazywając tworzone przez nas autonomiczne centrum kultury „ReAktor” oświadczamy, że reagujemy na przemoc systemu, w którym niewielka grupa ludzi czerpie zyski kosztem społeczeństwa. W którym przedsiębiorcy, kosztem pracowników, dorabiają się fortun, a konsumpcyjny kształt społeczeństwa zakrywa jego członkiniom i członkom skalę społecznych niesprawiedliwości. Szczególnie obchodzi nas niesprawiedliwość systemu mieszkaniowego, w którym ceny mieszkań windowane przez deweloperów i sprzyjających im urzędników są nieosiągalne z punktu widzenia większości mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Kamienice latami oczekują na nabywców, których nie znajdują, a ludzi nie stać na własny lokal. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy — budujemy ReAktor, w którym wyzwalać będziemy energię nakierowaną na społeczną zmianę!

Kilka lat temu działaliśmy w Zajeździe pod Św. Benedyktem. Zorganizowany przez nas wtedy koncert i wystawę odwiedziło kilkaset osób. Pod wpływem medialnego szumu, o nieruchomości przypomniały sobie władze miasta. Obiecały wtedy, że w ciągu roku powstanie tam muzeum, a my otrzymamy od władz propozycję alternatywnego miejsca na naszą działalność. Lata mijają, zajazd pod św. Benedyktem wciąż stoi pusty, a Kraków nadal nie ma centrum kultury niezależnej.

Nie zamierzamy rezygnować, Kraków potrzebuje przestrzeni niezależnej, oddolnej, kulturotwórczej, w której może rozwijać się różnorodna, niekomercyjna działalność. Dlatego już jutro organizujemy dzień otwarty skłotu ReAktor, mieszczącego się przy ulicy Limanowskiego 45. Przy wspólnym posiłku porozmawiamy o naszych planach i zaprosimy do włączenia się w działanie. Zaczynamy o 14:00.

— Kolektyw ReAktor

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian