Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu

rozbrat.org
Drukuj
podsumowanie-kultura

Rok 2011 przyniósł niemało „atrakcji” odbiorcom szukającym czegoś więcej niż tylko bezrefleksyjnej rozrywki. Na poznańskim skłocie zagrano kilkadziesiąt koncertów, najczęściej tych zespołów, które w swoich tekstach mówią o prawach zwierząt i ludzi, anarchizmie, szeroko pojętym aktywizmie, ekologii, są stright edge, weganami, społecznikami czy członkami związków zawodowych. Odwiedzili nas muzycy z USA, Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Norwegii, Czech, Francji, Rosji, Białorusi czy Nowej Zelandii. Odbyło się mnóstwo imprez tanecznych, projekcji filmowych, wykładów… Można było również zobaczyć kilka ciekawych wystaw oraz wziąć udział w najróżniejszych warsztatach i innych projektach. Natomiast dla miłośników X muzy w czasie wakacji otworzyliśmy kino letnie pod chmurką.

Nie zapominamy również o tych wydarzeniach kulturalnych, które organizowane  były w 2011 roku przez nasz Kolektyw i osoby z Rozbratem związane  w przestrzeni miejskiej poza skłotem oraz innych miejscach w Poznaniu. Warto też wspomnieć o tych zdarzeniach, których nie organizowaliśmy, ale na pewno wspieraliśmy i braliśmy udział jako słuchacze, widzowie, odbiorcy czy w końcu zaproszeni do współpracy goście.

Czas na krótkie podsumowanie, dotyczyć ono będzie jednak tylko najważniejszych i najciekawszych wydarzeń.

Styczeń: Formy zamieszkiwania. Galeria Miejska Arsenał. 10.01-30.01.

Ciekawy projekt stworzony wspólnymi siłami przez artystów, humanistów i socjologów. Kurator wystawy, Piotr Wołyński, opisuje przedsięwzięcie tymi słowy: „Ekspozycja jest częścią interdyscyplinarnego projektu, do którego realizacji oprócz artystów zaproszeni zostali przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych. Miasto jest szczególną przestrzenią interakcyjną, symboliczną i emocjonalną. Doświadczenia z nimi związane są ważnym składnikiem współczesnej sztuki. Podejście teoretyczne odkrywa i uzmysławia przełomowe zmiany, jakie dokonują się dziś w sposobie funkcjonowania i rozumienia przestrzeni miejskiej”.

W przedsięwzięciu wzięła udział aktywistka i filmowiec Magdalena Malinowska związana Kolektywem Rozbrat. W ramach Form zamieszkiwania wyświetlany był jej film dokumentalny Nomadowie mimo woli.

Więcej na temat wystawy TUTAJ.

Marzec: Dzień Sztuki DIY, Rozbrat, 19.03.

Jednodniowy „Festiwal Sztuki D.I.Y” został przyjęty przez wszystkich z olbrzymim entuzjazmem. Natomiast organizatorzy – Galeria @ oraz Rozbratowa Pracownia Sitodruku przygotowali dla licznych uczestników wydarzenia obszerny program. Uczyliśmy samodzielnie robić nadruki na tkaninie i papierze, zorganizowaliśmy pchli targ dla wszystkich diy’owych twórców, pokazaliśmy ciekawe prace Bartka Storoża (o wystawie więcej TUTAJ), opowiedzieliśmy o historii street artu, a całość zakończyliśmy wyborną imprezą taneczną.

Galerie zdjęć TUTAJ  oraz TUTAJ

Kwiecień: Graffiti Fest 2011, Rozbrat, 14-16.04.

Po raz kolejny zorganizowaliśmy na skłocie festiwal graffiti. To już chyba tradycja

Festiwal w swoich założeniach miał pokazać sztukę społecznie i politycznie zaangażowaną oraz jej odczuwalny brak na NASZYCH ULICACH. Z tej okazji zaprosiliśmy do współpracy ludzi z różnych ekip grafficiarskich i nie tylko, którzy próbowali swoich sił na ROZBRATowych murach. Grafficiarze i grafficiarki prezentowali różne techniki i style wykonywania wrzutów. Od dużych prac na całe ściany po niewielkie szablony.  Pokazano, że to nie tylko kompozycje kolorów ożywiające szare mury, ale i przekaz mogący zmieniać świadomość innych i sposób patrzenia na rzeczywistość. Hasłem przewodnim było znane (i pojawiające się na ścianach Poznania): MIASTO JEST NASZE. W ramach festu można było także zobaczyć dwie wystawy w Galerii @ jak też usłyszeć legendarny już skład Nagły Atak Spawacza. Festiwal wypad naprawdę świetnie!

Więcej na temat wydarzenia TUTAJ.

Maj: Trzecie Dni Weganizmu, Rozbrat, Ekowiarnia, Stary Rynek, 12-15.05.

Kolejny raz starliśmy się przybliżyć Poznaniakom drogę, jaką jest weganizm – życie odrzucające jakikolwiek wyzysk zwierząt. Nie zawiedliśmy się, bo organizowane przez nas wydarzania spotkały się ze sporym zainteresowaniem osób w różnym wieku i wywodzących się z różnych środowisk.

W ramach Dni Weganizmu obejrzeliśmy dwa filmy: bezkompromisowy dokument Handel skórą oraz fabularny film o ALF Bold Native, wysłuchaliśmy moc ciekawych wykładów na temat łamanych praw zwierząt, zobaczyliśmy kontrowersyjną wystawę fotografii Patryka Zdrojewskiego oraz usłyszeliśmy akustyczny i bardzo emocjonalny koncert amerykańskiego zespołu XTrue NatureX.

Więcej TUTAJ.

Maj: Pożegnaliśmy legendarny zespół Apatia, Rozbrat, 28.05.

Tak, to prawda! Powstała na gruzach H.C.P. legenda muzyki hc/punk po 21 latach zakończyła swoją działalność.  Koncert odbył się pod hasłem : Przeciwko Państwu i Represjom. Na pożegnanie swoich przyjaciół zagrały również zespoły All Whell Drive i Epileptic Walk a także DJ LeninGrad. Koncert cieszył się olbrzymią frekwencją!

Tutaj wywiad z zespołem na temat wydarzenia.

Lipiec, Malta Festival 2011, różne miejsca w Poznaniu (w tym pustostan Drukarni obok Rozbratu), 4-9.12.

Udział Kolektywu Rozbrat w międzynarodowym festiwalu teatrów ulicznych można uznać za dość kontrowersyjny. Czasem po prostu wykorzystujemy różne sposoby żeby „zamieszać” w mieście, dlatego zaproszenia organizatorów nie odrzuciliśmy i w ramach Malty zorganizowaliśmy panel dyskusyjny o wykluczaniu władzy.

„Ironia losu polega na tym, że 2010 został ogłoszony przez UE Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym a Fundacja Malty skwapliwie podchwyciła to, by „wykluczenie” uczynić tematem przewodnim festiwalu na przyszły rok. Rozbrat został zaproszony do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, jako ci właśnie „wykluczeni”. Postanowiliśmy wejść w to z własnym przekazem, mówiąc, że dopóki nie mamy realnego wpływu na własne życie i otoczenie, wszyscy jesteśmy wykluczeni przez władzę i kapitał. Trzeba być jednak też świadomym, że literalnie „wykluczenie” dotyczy ubóstwa jednej piątej społeczeństwa i nic nie wskazuje, by miało się ono pomniejszyć”- dodaje autor tekstu Luk na stronie www.rozbrat.org. Więcej TUTAJ

Wrzesień/Październik, Siedemnaste urodziny skłotu Rozbrat, Rozbrat, 30.09.-1.10.

Kolejna wiosna za nami. Świętowaliśmy już siedemnastą rocznicę naszej działalności. Oprócz tańców i hulańców można było zakupić ciekawą prasę anarchistyczną i nie tylko, koszulki, płyty i dobre wegańskie jedzonko z grilla.  Imprezie towarzyszyły również dwie wystawy: Underfire Gallery, którą można było oglądać w plenerze oraz fotografie Dawida Chlimoniuka o osiedlach kontenerowych w [email protected]

STO LAT, STO LAT ROZBRAT!

Linki TUTAJ i TUTAJ

Wrzesień/Październik: Niewidzialne Miasto, Galeria Miejska Arsenał, 23.09.-30.10.

Idea:
Wystawa pokazała przejawy pozainstytucjonalnych, oddolnych aktywności mieszkańców dużych polskich miast, mających na celu lub powodujących zmiany w przestrzeniach półprywatnych, półpublicznych i publicznych, poddane analizie przez artystów i badaczy kultury. Dokumentacja i refleksja nad takimi aspektami życia w mieście wydaje się istotna o tyle, że tworzone przez mieszkańców ogródki i upiększenia, ręcznie wykonywane szyldy i reklamy, zakładane przez sąsiedzkie wspólnoty miniparki i miejsca spotkań, napisy na murach, to nie tylko dowód na to, że miasto żyje, ale też świadectwo tego, jak żyje. Pokazaliśmy zapis gustów i upodobań, mentalności i spraw centralnych dla określonego czasu i miejsca, przejaw ludzkiej wyobraźni i (czasami) jej braku oraz, przede wszystkim tego, że miasto to nie dzieło urbanistów i architektów, kontrolowane przez miejskich urzędników i współpracujące z nimi służby, ale ludzi, którzy w nim żyją, czyli jego mieszkańców. Wystawa udokumentowała ślady oddolnych, kreatywnych działań mieszkańców, bo są one wypychane na obrzeża miasta, bo coraz trudniej znaleźć je w centrum, ale też dlatego, że są one dziś wypierane przez profesjonalne usługi i rynek, zdolne do zaspokojenia najbardziej unikalnych potrzeb.

Kuratorem wystawy był znany socjolog z Poznania, Marek Krajewski. Warto dodać, że w zbieraniu materiałów badawczych brała udział związana z Rozbratem socjolożka Magdalena Balicka.

Więcej info TUTAJ. 

Wrzesień/Październik/Listopad, Dni Antyfaszyzmu, cała Polska, 19.09. – 12.11.

Dni Antyfaszyzmu to cykl imprez w ramach kampanii walczącej z neofaszyzmem i nacjonalizmem. Organizuje je Porozumienie 11 Listopada. Dni Antyfaszyzmu mają za zadanie zachęcić jak największą ilość osób na blokadę 11 listopada w Warszawie, która ma zatrzymać próbujący maszerować centrum miasta pochód skrajnej prawicy.

Idea: Co roku, 11 listopada, nacjonaliści i neofaszyści organizują swoje marsze ulicami Warszawy. Od zeszłego roku próbują to czynić pod hasłem Marszu Niepodległości. Z ważnym świętem odzyskania Niepodległości nie ma to jednak nic wspólnego, a organizatorzy, ONR i Młodzież Wszechpolska wykorzystują marsz dla szerzenia postaw rasistowskich, ksenofobicznych i autorytarnych.

W czasie kampanii kolektyw Rozbrat zorganizował koncerty niemieckiej legendy street punk Stage Bottles wraz z polskimi Core Ball i Good Old Days oraz rap składu AJKS i zespołów We Are Idols i Finisterre. W ramach Czwartkowych Spotkań Filmowych pokazaliśmy świetny duński film „Braterstwo”. Zorganizowaliśmy również ogólnopolską trasę ACK Moskwa, czyli serię wykładów na temat współczesnego ruchu faszystowskiego w Rosji, którym towarzyszyła  projekcja filmu „Principle of hate”.

Więcej na temat Porozumienia 11 listopada i Dni Antyfaszyzmu TUTAJ 

Grudzień: Poznański Kongres Kultury, Polska Akademia Nauk, 1-3.12.

„Poznański Kongres Kultury zaplanowany został jako kulminacja społecznego procesu, który wpisuje się w szerszy kontekst zmian w podejściu do kultury i demokracji. U podstaw jego organizacji stoi wspólne doświadczenie kilkuletniej dyskusji na temat rozumienia roli kultury, budowanej konsekwentnie przynajmniej od kiedy polskie miasta wystartowały w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury a w Krakowie odbył się Kongres Kultury Polskiej.

Całość zwracać ma uwagę na zmianę paradygmatu funkcjonowania kultury, w ramach którego wieloznaczność idei „prawa do kultury” oraz „kultury uczestnictwa” wybrzmieć ma zarówno w kontekście nowego definiowania fenomenu zarówno uczestnictwa w kulturze, jak i obywatelskiej partycypacji w procesach zarządzania, aktywnego udziału mieszkańców w sferze publicznej”.

Cytowana tu pięknie brzmiąca idea Kongresu mało ma niestety wspólnego z rzeczywistością. Przez trzy grudniowe dni ludzie kultury ospale dyskutowali o kulturze i modernizacji tej sfery życia społecznego. Wydaje się, że raczej bezpłodnie. Przez cały czas trwania obrad odnieśliśmy wrażenie, że osoby biorące w nich udział (na szczęście nie wszystkie) tak dalece odpłynęły w swych filozoficznych i akademickich rozważaniach, że zapomniały o tym, co najważniejsze, czyli o faktycznej sytuacji ekonomicznej w kraju, i co najważniejsze, o kontekście społecznym (sic!). W tych okolicznościach odwoływanie się przez jednego z wykładowców do szlachetnych słów św. Augustyna „Miasto to nie tylko budowle i mury, ale też ludzie i ich marzenia” okazało się być już tylko estetycznym pustosłowiem…

O Kongresie więcej TUTAJ 

A tu bardziej krytycznie na ten temat TUTAJ.  

Do dyskusji pt.: Jakimi językami mówimy o kulturze? został zaproszony Marek „Sanczo” Piekarski z Kolektywu Rozbrat / Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań. W rozmowie wzięli udział również Ewa Rewers, Rafał Jakubowicz, Izabela Cywińska, Przemysław Czapliński i Jerzy Hausner. Dyskusja była burzliwa, chaotyczna acz momentami konstruktywna.

Równie ciekawa, acz mniej burzliwa, okazała się rozmowa w ramach debaty pt.:Kultura dla zmian, o uczestnictwie i obywatelskim potencjale kultury , w której wzięli udział m.in. Ewa Wójciak i Lech Mergler.

 * Inne ciekawe wydarzenia kulturalne w Poznaniu, którym z całego serca kibicowaliśmy i kibicujemy to m.in. 11 Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie Watch Docs  czy bardzo krytyczny i społecznie/politycznie zaangażowany spektakl na podstawie sztuki utalentowanego Michała Kmiecika Śmierć Pracownika, który od 16 grudnia oglądać można w Teatrze Polskim w Poznaniu  (recenzja oraz wywiad z autorem już w krótce na stronie www.rozbrat.org).