Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Sztuka niewarta poznania

rozbrat.org

Projekt Ulotka jeulotka-stronast integralną częścią tournée wystawy Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. Stanisława Karola Kubickiego pod kuratorską opieką Lidii Głuchowskiej. Ekspozycja będzie m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu i Dreźnie. Odwołujący się do ekspresjonizmu poznańskiego, eksponuje głównie zaangażowanie społeczne, krytyczne spojrzenie obnażające  konwenanse, ujawnia mechanizmy współczesnej kultury i społeczeństwa. Idee te bliskie były artystom grupy Bunt, którego pierwszą wystawę w Poznaniu również próbowano ocenzurować, co spowodowało, że ekspozycję przeniesiono do prywatnego lokalu mieszczącego się przy obecnej ul. 27 grudnia. Berlińska wystawa twórczości członków grupy – Stanisława i Margarety  Kubickich – w biurze Die Action została zdemolowana. Bunt współpracował m.in. z Der Kommune w Berlinie, co zaowocowało wspólną prezentacją.e wszystkich tych ośrodkach projekt Ulotka zostanie zaprezentowany wraz z pozostałymi częściami wystawy 

Cały projekt Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna Awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. Stanisława Karola Kubickiego obejmuje zasadniczo trzy przedsięwzięcia: wystawę prezentującą dzieła poznańskich artystów grupy Bunt, wystawę Refleks prezentującą prace poznańskich grafików, którzy w swojej twórczości odnosili się do grupy Bunt oraz wystawę Ulotka prezentującą dokonania poznańskich i wrocławskich artystów odwołujących się do poznańskiego ekspresjonizmu.

Tylko w Poznaniu projekt Ulotka został odseparowany od pozostałej części całej wystawy, co wynikało z decyzji jaką podjął organizator wystawy – Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dodatkowo zabroniono używania loga tejże instytucji przy promowaniu przedsięwzięcia.   Na plakatach, informacjach oraz zaproszeniach Muzeum Narodowego promujących wystawę Buntu nie pojawiły się też informacje o wystawie Refleks, która będzie tam prezentowana do 31 maja. Krytyczne spojrzenie na problemy lokalne, jakie prezentowane są w projekcie Refleks, zostały poprzez brak informacji delikatnie wyciszone. Prace grupy Bunt prezentowane obecnie w Muzeum Narodowym to kolekcja prof. Stanisława Karola  Kubickiego, który m.in. przez to, że zauważył, iż w Poznaniu idee jakie przyświecały tej grupie są podejmowane przez współczesnych artystów, postanowił podarować kolekcję Muzeum Narodowemu
w Poznaniu.

Projekt Ulotka nie został pokazany razem z pozostałą częścią wystawy również  dzięki niechęci urzędników miejskich, co sprawiło, że wystawa do ostatniej chwili nie miała zapewnionego miejsca do prezentacji. Trwające od roku w Urzędzie Miejskim Poznania i ZKZL-u negocjacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Tylko dzięki uprzejmości mieszkańców squatu Od:Zysk i anarchistycznej klubo/księgarni Zemsta możliwe zostało pokazanie wystawy w Poznaniu.

Podczas wernisażu na budynku squatu Od:Zysk zostanie powieszony baner z napisem Sztuka nie warta Poznania, który odnosi się do ignorancji kultury    i sztuki, jaka widoczna jest ze strony Miasta. Zaprezentowane hasło odnosi się wprost do sloganów reklamowych promujących miasto Poznań.

Projekt Ulotka, odwołujący się do ekspresjonizmu poznańskiego, eksponuje głównie zaangażowanie społeczne, krytyczne spojrzenie obnażające  konwenanse, ujawnia mechanizmy współczesnej kultury i społeczeństwa. Idee te bliskie były artystom grupy Bunt, którego pierwszą wystawę w Poznaniu również próbowano ocenzurować, co spowodowało, że ekspozycję przeniesiono do prywatnego lokalu mieszczącego się przy obecnej ul. 27 grudnia. Berlińska wystawa twórczości członków grupy – Stanisława i Margarety  Kubickich – w biurze Die Action została zdemolowana. Bunt współpracował m.in. z Der Kommune w Berlinie, co zaowocowało wspólną prezentacją.

wysawa

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian