Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Radna PO: Mamy pozory partycypacji

Aldona Szlagowska
W reakcji na wczorajszą petycję skierowaną do radnych Poznania dotyczącą wzrostu bezrobocia, otrzymaliśmy list od Aldony Szlagowskiej radnej PO. W odpowiedzi odniosła się zarówno do problematyki bezrobocia, jak też zgłaszanego wcześniej przez IP problemu mieszkaniowego. Pisze: „Mam poważne wątpliwości czy ktokolwiek odpowie na Państwa żądania. Na moje prośby o zwiększenie prawdziwej, a nie pozorowanej partycypacji społecznej przy podejmowaniu decyzji, nie otrzymałam żadnej prawie odpowiedzi”.

Publikujemy cały listy, w którym czytamy:


Po trzech z górą latach pracy w Radzie Miasta Poznania zaczynam mieć smutne poczucie powiększającej się izolacji osób decyzyjnych w tym mieście, ale również i w kraju od zjawisk niepokojących, a przede wszystkim od ludzi mówiących o swoich problemach. Jest to zjawisko uniwersalne dla wszystkich środowisk politycznych i pewnie charakterystyczne dla takiego etapu rozwoju demokracji, na jakim znalazł się nasz kraj: po znaczącym skoku w zakresie rozwoju możliwości działań gospodarczych nie następuje zdecydowany rozwój zagwarantowanego systemowo i proceduralnie realnego uczestnictwa obywateli w kreowaniu życia regionu, miasta, gminy.

Przykładów jest tak dużo, że starczyłoby na niejedną publikację, poza tymi, które już się ukazały. Tu malusieńki choć szalenie niepokojący przykład: brak realizacji ze strony miasta nowoczesnej i europejskiej w swoim charakterze polityki mieszkaniowej w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie różnych grup społecznych mieszkańców Poznania będzie prowadził, lub już prowadzi do ubożenia pewnej ich części, szczególnie tych, którzy z nie własnego wyboru są najemcami lokali mieszkaniowych w zasobach prywatnych. Ilu z tych ludzi zostanie bezdomnymi? A z drugiej strony w ilu przypadkach właściciele kamienic odpowiedzialni prawnie za stan bezpieczeństwa budowlanego pozbawieni są realnych wpływów stanowiących podstawę utrzymania obiektu budowlanego?

Dodatkowo, wieloletnia niewłaściwa polityka w zakresie systemu transportu miejskiego, nie kładąca nacisku na rozwój komunikacji publicznej, a także nieracjonalna i chaotyczna polityka przestrzenna, szczególnie w zakresie rozwoju nowych zasobów mieszkaniowych pojawiających się w przypadkowych lokalizacjach przestrzeni miasta przy jednoczesnym zaniechaniu w zakresie wykorzystania potencjału gęsto zurbanizowanych dzielnic śródmiejskich już na chwilę obecną jest przyczyną nasilania się zjawisk ubóstwa i patologii społecznej w śródmieściu Poznania.

Czy według Państwa wiedzy miasto monitoruje którekolwiek z opisanych wyżej zjawisk, czy Prezydent patrzy na Poznań jak na jeden organizm? Czy pojawiają się programy odpowiadające, po dogłębnej analizie sytuacji, na potrzeby mieszkańców z podaniem źródeł finansowania na bieżący rok budżetowy i pozostałe 4 lata projektowania Wieloletniego Programu Finansowego?

Wracając do postawionej przez Państwa kwestii rosnącego bezrobocia mam też pytanie do Państwa, kto z członkiń i członków Rady Miasta, urzędujących prezydentów, członków zarządów partii politycznych w Poznaniu, zagrożony jest bezrobociem w sposób bezpośredni? Może nie mając takiego doświadczenia życiowego, trudno sobie wyobrazić jakiego typu i jakiej wagi problem społeczny chcecie Państwo omawiać, czy rozwiązywać. I oczywiście pytanie zasadnicze, czy miasto monitoruje sytuację w tym zakresie?

Zaznaczam, że jestem zwolenniczką rozwiązywania kwestii bezrobocia na zasadzie raczej "wędki niż ryby", ale sprawą zasadniczą jest sprawdzenie zjawiska i rzetelna wiedza na ten temat.

W dzisiejszym oświadczeniu podnosicie akurat taki problem, ale wcześniej zadawaliście Państwo pytania dotyczące uchwalonego niedawno budżetu miasta. Czy rozpoczęto z państwem polemikę lub przedstawiono wyjaśnienia kwestii finansowych miasta?

Jednym z zasadniczych elementów, które doskwierają mi w pracy radnej jest moim zdaniem niewłaściwe podejście do realnie pojawiających się zjawisk, potrzeb i problemów życia miasta. Wyraża się to m.in. w pewnej sektorowości podziału kompetencji urzędników realizujących wizję miasta Pana Prezydenta, a nie mieszkańców, braku przepływu informacji i współpracy na właściwym poziomie pomiędzy wydziałami i jednostkami miejskimi, które powinny się uzupełniać wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi możliwościami rozwiązywania trudności i realizacji potrzeb mieszkańców w dynamicznej odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość.

Z perspektywy pracy w Radzie Miasta podejście do mierzenia się z szybko zmieniającą się rzeczywistością jest w Poznaniu mało nowoczesne.

Jeżeli moja ocena pojawiającej się izolacji decydentów miasta od części mieszkańców i ich potrzeb jest słuszna, należałoby pewnie tę sytuacje odwrócić. Można by sobie wyobrazić, że na temat bezrobocia z osobami, które decydują o mieście (a w realu są to bardziej Pan Prezydent wraz z urzędnikami, niż sami radni) rozmawiają sami bezrobotni. Ale gdybyście państwo zapytali mnie, czy wyobrażam sobie, iż osoby zagrożone ubóstwem wymuszą debatę w urzędzie Miasta Poznania prowadzącą do konkretnych rozwiązań problemu braku szerokiego dostępu do mieszkań dla osób i rodzin średnio i mniej zasobnych, to odpowiedziałabym negatywnie.

W tej sytuacji mam poważne wątpliwości czy ktokolwiek odpowie na Państwa żądania. Na moje prośby o zmianę podejścia do polityki przestrzennej, o przygotowanie i wdrożenie nowoczesnej polityki mieszkaniowej oraz realizację priorytetu dla rozwoju komunikacji publicznej, o zwiększenie prawdziwej, a nie pozorowanej partycypacji społecznej przy podejmowaniu decyzji w wielu ważkich dziedzinach funkcjonowania miasta - nie otrzymałam żadnej prawie odpowiedzi, prawie ......

Na Jeżycach, które mam zaszczyt reprezentować jako radna, mają się rozpocząć działania z zakresu "rewitalizacji społecznej", ale to już zupełnie inna kwestia. Pozdrawiam

Aldona Szlagowska
Radna Miasta Poznania

Na zdjęciu poniżej Aldona Szlagowska (tyłem) w czasie protestu Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej w czasie trwania sesji budżetowej (22 grudnia 2009 r.)


Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian