Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Straż miejska „poczuła moc”

(at)
Jak podaje gazeta.pl strażnicy miejscy, przyłapani przez mieszkańca na złym parkowaniu, zatrzymali go i w kajdankach odwieźli na komisariat policji. Według opisu zatrzymanego mieszkańca Łodzi, strażnicy zatrzymali go bez powodu. Natomiast wersja strażników jest zgoła inna, zarzucają oni mężczyźnie znieważenie funkcjonariusza na służbie.

Przypadek ten pokazuje, jak straż miejska nadużywa tak niedawno zdobytych nowych przywilejów i uprawnień. Między innymi możliwości używania kajdanek, których może użyć tylko w przypadku, kiedy dana osoba zachowuje się agresywnie (zobacz Gazeta Prawna).

Widać, że zeznania stron zdecydowanie różnią się od siebie, przy czym oczywiście obywatel ma dużo większą trudność w udowodnieniu swojej wersji wydarzeń, a jak zwykle zeznania służb są uważane za bardziej wiarygodne. Widać też, w jaki sposób przedstawiciele służb wzajemnie się „kryją”. W obliczu tego zwykły człowiek staje się pionkiem, którym bawią się funkcjonariusze. Straż miejska „poczuła moc” i teraz każdy, komu nie udało dostać się do policji, może przy pomocy policyjnych metod wskazać człowiekowi jego miejsce. Tylko czekać, kiedy znajdzie się pierwsza ofiara porażona paralizatorem.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian