Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Gdzie są aktywiści z „Mavi Marmara”?

Czarny Sztandar
aawWedług informacji, pochodzących zarówno od aktywistów, będący na pokładzie statku „Mavi Marmara” podczas poniedziałkowego ataku izraelskich komandosów, jak również części mediów korporacyjnych prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych izraelskiego ataku może sięgać 19 osób. Prawdopodobne jest, że część ciał poległych Izraelczycy wyrzucili do morza.

Według obecnej na pokładzie statku aktywistki brytyjskiej organizacji Gaza Solidarity Campaign, z którą wywiad przeprowadziła dziś telewizja BBC, po porównaniu nazwisk dziewiątki zabitych przez izraelskich komandosów, oficjalnie podawanej liczby rannych w izraelskich szpitalach i listy aktywistów deportowanych z Izraela z listą pasażerów statku „Mavi Marmara” brakuje około dziesięciu osób. Nie jest jasne, czy zaginieni aktywiści zginęli w ataku czy zostali zatrzymani w Izraelu. Władze twierdzą, że wszyscy zatrzymani uczestnicy Flotylli Wolności, z wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, zostali już deportowani do krajów pochodzenia.

Wątpliwości aktywistki potwierdza artykuł, zamieszczony w czwartek we włoskiej gazecie „La Stampa”. Gazeta zamieszcza wypowiedź obecnej na pokładzie „Mavi Marmara” brazylijskiej reżyserki koreańskiego pochodzenia Iary Lee, która wspomina o techniku komputerowym, zabitym strzałem w plecy podczas izraelskiego ataku. Jego ciała nie ma wśród zwłok dziewiątki ofiar ataku, przewiezionych do Turcji z Izraela. Zdaniem reżyser, ciało technika, podobnie jak ciała 9 innych ofiar, zostało wyrzucone do morza przez izraelskich komandosów. Jej zeznania w wywiadzie dla tej samej gazety potwierdza australijska pielęgniarka Jenny Campbell, która zajmowała się rannymi na pokładzie statku zanim, po kilku godzinach, zostali przetransportowani śmigłowcami do izraelskich szpitali. Zdaniem Campbell, w okrętowym szpitalu znajdowało się conajmniej 19 ciał aktywistów zabitych w ataku. 10 z nich nigdy nie przewieziono do krajów pochodzenia. Inny z aktywistów, Bulent Yildirim, twierdzi z kolei, że z pokładu statku przewieziono do izraelskich szpitali 38 osób. Izrael potwierdził obecność w szpitalach jedynie 21 osób. Hiszpański aktywista Manuel Tapial dodaje, że pierwszych trzech aktywistów zostało zabitych ogniem z helikopterów, zanim jeszcze izraelscy komandosi wylądowali na pokładzie statku.

Warto dodać, że liczbę 19 ofiar śmiertelnych i 38 rannych w szpitalach podawały bezpośrednio po ataku światowe media korporacyjne, dopiero we wtorek po południu powołując się na informacje władz izraelskich obie liczby zostały zweryfikowane.

Wczoraj w Londynie i Stambule na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, domagając się natychmiastowego zniesienia blokady Strefy Gazy, międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry Flotylli Wolności i nałożenia na Izrael międzynarodowych sankcji ekonomicznych. Tymczasem jeden z izraelskich komandosów, dowodzących masakrą aktywistów Flotylli w poniedziałek rano otrzymał wczoraj od władz izraelskich wysokie odznaczenie państwowe.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian