Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Na Mavi Marmara zabijano strzałami w głowę

Indymedia
TurcjaPrzeprowadzona w piątek wstępna sekcja zwłok 9 ofiar izraelskiej napaści na jeden ze statków konwoju humanitarnego wiozącego pomoc dla mieszkańców blokowanej strefy Gazy wykazała, że do aktywistów wystrzelono w sumie 30 pocisków o kalibrze 9 mm; większość z nich z bliskiej odległości.

Wg wice-przewodniczącego tureckiej rady medycyny sądowej, która na zlecenie tureckiego ministerstwa sprawiedliwości przeprowadziła autopsje 9 zabitych pasażerów statku Mavi Marmara, 5 osób miało rany postrzałowe głowy.

60-letni propalestyński aktywista, Ibrahim Bilgen został postrzelony 4-krotnie: w skroń, klatkę piersiową, biodro i plecy. Do 19-latka Fulkana Dogana – obywatela Turcji i Stanów Zjednoczonych, strzelono 5-krotnie z odległości mniejszej niż 45 cm: w twarz, w tył głowy, w plecy i w nogę. Z ciał dwóch kolejnych mężczyzn wydobyto po 4 kule, 1 ofiara miała aż 6 ran postrzałowych; 5 zabito albo strzałem w tył głowy, albo w plecy. Tylko 1 osoba zginęła od pojedynczego strzału w czoło, z dużej odległości.

Wszystkie kule, które udało się wydobyć z ciał ofiar były nieuszkodzone, co znaczy, że nie odbiły się wcześniej od żadnej przeszkody, a do ofiar strzelano bezpośrednio. Te z ranami postrzałowymi w plecach zginęły zapewne uciekając przed komandosami.

Wyniki te potwierdzają zeznania świadków izraelskiej akcji, wg których żołnierze stosowali zasadę ”strzelania by zabić”. Wg Ismaila Patela z Leicester, który widział, co się działo na pokładzie Mavi Marmara, w najkrwawszym momencie izraelskiej operacji komandosi zabijali co minuta jedną osobę. Jedną z ofiar zamordowano w odległości ok. pół metra od niego strzałem w tył głowy, kolejny aktywista zginął na jego oczach od strzału między oczy. Dodał, że poza 9 ofiarami śmiertelnymi w akcji postrzelono 48 osób, a co najmniej 6 aktywistów, którzy wg świadków zostali ranni bądź zabici, jest nadal zaginionych – ich ciała prawdopodobnie wrzucono do morza.

Wg części świadków, 3 osoby zostały zabite ogniem z helikopterów, zanim jeszcze izraelscy komandosi wylądowali na pokładzie statku. Jego kapitan zapewnia, że nie było na nim broni – w obawie przed izraelską prowokacją, wszyscy pasażerowie i załoga Mavi Marmara zostali poddani kontroli wykrywaczem metalu w porcie Antala i przeszukani przed wejściem na statek

Informacje te podważają uporczywe zapewnienia strony izraelskiej, że żołnierze otworzyli ogień wyłącznie w samoobronie i w odpowiedzi na atak ze strony aktywistów i dowodzą zdaniem m.in. brytyjskich i niemieckich władz pilnej potrzeby przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa ws. izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności.

W tureckich szpitalach przebywają nadal 24 osoby poszkodowane w trakcie izraelskiej operacji. 7 aktywistów przewieziono tam z Izraela w stanie krytycznym.

Źródła:
http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/04/gaza-flotilla-activists-autopsy-results
http://www.worldbulletin.net/news_detail.php?id=59556
http://www.prisonplanet.com/did-the-idf-execute-mavi-marmara-victims.html

Komentarze

0| 1 | Gość2010-08-21 18:43
48 rannych i 9 zabitych a wystrzelono jeden magazynek (30 strzalow)?

Pokojowi demonstratorzy?

Pfff..

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsze informacje

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy!  Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian