Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Pokaz filmu "End:Civ" + spotkanie z reżyserem 
Wezmę udział! (zaloguj się).
Pokaz filmu
Kiedy:
23.05.2012 (środa) godz.: 19:00
Gdzie:
Kino Muza - Poznań
Kategoria:
Spotkania

23 maja, godz. 19:00, Kino muza

Zapraszamy na pokaz filmu Franklina Lopeza pt. "End:Civ". Będziemy gościć autora filmu, który opowie o idei swojego dokumentu i odpowie na pytania widzów.

END:CIV opowiada o uzależnieniu naszej kultury od systematycznej przemocy i eksploatacji środowiska naturalnego. Ukazuje wynikającą z nich epidemię zdewastowanych krajobrazów i udręczonych narodów. END:CIV, które jest częściowo oparte na książce Endgame napisanej przez Derricka Jensena, pyta: Jeżeli twoja ziemia zostałaby napadnięta przez kosmitów, którzy wycieliby wszystkie lasy, zatruli wodę, powietrze i żywność, czy dołączyłbyś do ruchu oporu? Reżyseria: Franklin Lopez (aka Stimulator).

Franklin Lopez jest twórcą antysystemowych wiadomości Stimulator.tv, które tworzy w ramach projektu Submedia.

http://submedia.tv/endciv/

bilety: 10 zł

 

Spojrzenie w przyszłość

Bezustanny wzrost przerodził się w globalny krach gospodarczy. Co przyniesie najbliższe 100 lat?

Studenci historii wiedzą, że wszystkie cywilizacje ostatecznie upadają. Starożytni Majowie, dynastie Chińskie i potężne Cesarstwo Rzymskie, jakkolwiek długotrwałe i silne, nie mogły uniknąć nieuniknionego. To samo tyczy się kultury, którą nazywamy Cywilizacją Zachodnią.

Przyczyny leżące u podstaw upadku cywilizacji sprowadzają się do nadmiernego zużywania surowców. W czasie, kiedy oglądasz ten film, świat się chwieje: chaos gospodarczy, szczyt wydobycia ropy naftowej, zmiany klimatu, zniszczenie środowiska i polityczne wrzenie. Codziennie nagłówki gazet mówią o skandalach, rządowej korupcji i nadużywaniu zaufania publicznego. Wygląda, że nie musimy zbyt gwałtownie żądać końca obecnego systemu globalnego – on zdaje się zapadać sam z siebie.

Jednak akty odwagi, współczucia i altruizmu są coraz powszechniejsze, nawet w miejscach najbardziej zniszczonych. Dokumentując wytrwałość ludzi najmocniej dotkniętych przez wojnę i ucisk oraz bohaterstwo tych, którzy z podniesioną głową przeciwstawiają się kryzysowi, END:CIV wskazuje drogę wyjścia z tego wszystko pożerającego szaleństwa w stronę lepszej przyszłości.

 

Ciekawe czasy

W trakcie naszego życia będziemy świadkami zniszczenia środowiska naturalnego na całym świecie oraz katastroficznych klęsk gospodarczych. Kryzys jest jednak także okazją do odsłonięcia złudzeń, które doprowadziły nas do tego momentu.

Niewielu z nas dostrzega zakres, w jakim nasza gospodarka opiera się na przemocy i przymusie, w otwarty i ukryty sposób. Większość niej jest eksportowana i dlatego niewidoczna. Chińskie sweatshopy, tajskie burdele, hinduskie call centers, w których zarabia się grosze, zatrute rzeki i ginące gatunki to tylko kilka przykładów ukrytych okropności obecnej gospodarki. Derrick Jensen wskazuje, że obecnie niewolnictwo jest bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej. Zbyt długo uprzywilejowani cieszyli się luksusem ignorancji wobec śladów przemocy i racjonalizacji, która mówi, że Zachodnia Cywilizacja jest najbardziej pokojową, obfitą i dobroczynną kulturą w ludzkiej historii. Właśnie teraz połowa świata zatopiona jest w wojnie, a miliard ludzi głoduje. Nie stać nas dłużej na ten luksus.

„Czy wierzysz, że nasza kultura podda się dobrowolnej transformacji w stronę zdrowego i zrównoważonego życia?”, pyta Derrick Jensen.

„Przez ostatnie lata stawiam ludziom to pytanie – podczas przemów i wieców, w bibliotekach, w autobusach, w samolotach, w sklepach spożywczych. Wszędzie. Odpowiedzi wahają się pomiędzy empatycznym 'Nie' a śmiechem”. Nikt nie odpowiada twierdząco. Jeden z uczestników wykładu zgłosił się, a kiedy wszyscy zwrócili na niego wzrok, opuścił rękę i powiedział z zakłopotaniem: 'Dobrowolnie? Na pewno nie'”.

„Moje następne pytanie: jak takie rozumienie – że ta kultura dobrowolnie nie przestanie niszczyć natury, eliminować rdzennej kultury, wyzyskiwać biednych i zabijać tych, którzy stawiają opór – zmienia naszą strategię i taktyki? Odpowiedź: Nikt nie wie, ponieważ nigdy o tym nie rozmawiamy – jesteśmy zbyt zajęci udając, że nasza kultura przejdzie jakąś magiczną przemianę”.

Jensen stwierdza to, co mogą potwierdzić miliony na całym świecie – systematyczny ucisk biednych i bezbronnych pozostawia trwałe blizny na całych pokoleniach. Porównuje tę kulturę do zaborczej rodziny, w której przemoc stanowi stałe zagrożenie, a ofiary czują się bezbronne i uzależnione od oprawcy. Pisze: „Cywilizacja i ucywilizowani ciągle tworzą świat ran”.

„Od urodzenia – i prawdopodobnie od zapłodnienia, ale nie wiem, jak to udowodnić – jesteśmy indywidualnie i kolektywnie kształtowani kulturowo w ten sposób, by nienawidzić życia, natury, dzikości, zwierząt, kobiet, naszych ciał, by nienawidzić i bać się naszych emocji, nas samych. Gdybyśmy nie nienawidzili świata, nie pozwolilibyśmy na jego zniszczenie na naszych oczach. Gdybyśmy nie nienawidzili siebie samych, nie pozwolilibyśmy na zatrucie naszych ciał i domostw”.

 

Historia Franklina Lopeza

Przez dekady marynarka Stanów Zjednoczonych testowała bomby i inną broń na Vieques, uroczej wyspie u wybrzeży Puerto Rico, niedaleko miejsca mojego urodzenia. W 1980 r. mój ojciec zawiózł mnie na Vieques na moją pierwszą wyprawę na ryby. Nagle ziemia się zatrzęsła i niedaleko zaczęły wybuchać bomby. Do tego doszedł rozrywający uszy hałas myśliwców F15, które przeleciały nam nad głowami. Stałem zamarły, kiedy jeden z lokalnych mieszkańców podniósł pięść w stronę odlatujących samolotów i przeklął USA za bombardowanie ryb.

Wiele lat później, kiedy marynarka kończyła swoją działalność na wyspie, usłyszałem Derricka Jensena mówiącego o kwestiach podjętych w książce „Endgame”. Tłumaczył, dlaczego uważa cywilizację za przekleństwo.

„Chodzę po terenach, na których wycięto wszystkie drzewa – góry, doliny, wzniesienia, dorzecza. I siadam przy brzegach strumieni, które dwie generacje temu bieliły się od niezliczonych ilości łososi płynących w górę rzeki po to, by umrzeć”.

Kiedy Jensen mówił, mój umysł wrócił do czasów dzieciństwa na Vieques, a potem wprzód do ostatnich raportów na temat negatywnych konsekwencji bombardowań, mówiących o ilości zabitych ryb i skali zanieczyszczeń. O tym, że mieszkańcy wyspy częściej niż inni chorują na raka. Widziałem ich twarze, ich odwagę i determinację, kiedy latami planowali, organizowali i ostatecznie wyrzucili wojsko z wyspy. To nie było abstrakcyjne ćwiczenie – było to tak prawdziwe jak pot i strach na twarzy starego rybaka. Poczułem zmianę w moim świecie niczym wstrząs płyty tektonicznej.

Podczas mojej ostatniej wizyty na Vieques każdy, z kim rozmawiałem, znał kogoś chorego na raka lub kogoś, kto na raka umarł. Moi przyjaciele walczyli z marynarką i wygrali. Co jednak wygrali?

Codziennie słyszymy historie takie jak z Vieques. Czasami odpowiedzialne jest wojsko, czasami korporacje – Jensen nalega, byśmy bez zająknięcia dawali świadectwo tych wydarzeń. Żąda, abyśmy uznali siłę i bohaterstwo, których sami będziemy potrzebować, by działać na rzecz przyszłości planety i ludzkości.

Sytuacja jest paląca. Apatia nie jest rozwiązaniem. „Nazwij wystarczający powód – mówi Jensen – podaj mi konkretny moment, w którym w końcu powstaniesz, by się przeciwstawić. Jeśli nie możesz go podać, dlaczego?”.

 

O reżyserze:

Pochodzący z San Juan (Puerto Rico) Lopez jest twórcą „It’s the End of the World as We Know It and I Feel Fine”, najbardziej wywrotowego programu informacyjnego na świecie. W 2005 r. jego wideo remix dotyczący huraganu Katrina „George Bush Don’t Like Black People” był obejrzany przez ponad milion widzów i został opisywany w New York Times I Washington Post. W 2006 r. magazyn Wired wpisał subMedia.tv do dziesiątki najlepszych stron wideo, tego samego roku Lopez stał się producentem programu Amy Goodman „Democracy Now!”.

Franklin Lopez jest jednym z najczęściej docenianych współczesnych wideo aktywistów. Jego programy i filmy posiadają nie tylko wyróżniający się styl, ale zawierają także dawkę zakręconego humoru (…) Praca Lopeza tworzy nową wizję, gdzie kultura popularna służy interesom biednych i wywłaszczonych, gdzie humor połączony jest z działaniem, a punkowa i hip-hopowa etyka DIY (Do It Yourself) pozwala ludziom z talentem i smykałką ponownie stać się mediami” - Chris Robe, Pop Matters.

 

END:CIV – stawiaj opór albo umieraj

reż. Franklin Lopez, 75 min.

pokaz filmu + spotkanie z reżyserem

Miejsce

Kino Muza
Miejsce:
Kino Muza
Ulica:
Św. Marcin 30
Miasto:
Poznań

Komentarze

0| 1 | Żużel2012-05-19 21:37
Oby były lepsze napisy, niż te dostępne w necie.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Zarejestrowani użytkownicy:

Najnowsze informacje

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

Poznań :: 08 czerwca :: Komentarze (0)

Petycja Popieram Rozbrat. Akcja #rozbratzostaje!

W ramach kampanii obrony Rozbratu zachęcamy do działań w mediach społecznościowych – szczegóły poniżej – powstała również petycja Popieram Rozbrat. Zachęcamy do jej podpisania i udostępniania

Więcej...

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

Poznań :: 06 czerwca :: Komentarze (0)

„Alarm!” Fałszywe informacje dziennikarzy z TVP

5 czerwca TVP wyemitowała „reportaż” z serii „Alarm!”. Jak podaje TVP jest to: „Reporterski program telewizyjnej Jedynki, w którym pojawiają się dziennikarskie interwencje, śledztwa, opowieści o realnych problemach Polski i Polaków”. Tym razem Jedynka interweniowała w sprawie działaczy społecznych związanych Rozbratem, którzy od 25 lat walczą z eksmisjami i czyścicielami...

Więcej...

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

Poznań :: 23 maja :: Komentarze (0)

Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski - relacja

23 maja na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na poznańskim Morasku, odbyło się spotkanie “Zielone miasta przyszłości - Dialog Obywatelski” z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Komisji Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej.

Więcej...

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

Poznań :: 15 maja :: Komentarze (0)

Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia

W październiku mija 25 lat funkcjonowania Rozbratu, lecz jego przyszłość znów jest zagrożona. Komornik chce zlicytować działkę, którą zajmujemy. Nie oddamy Rozbratu bez walki!

Więcej...

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

Poznań :: 27 kwietnia :: Komentarze (0)

Poznańscy nauczyciele pod Urzędem Miasta – relacja z manifestacji

6 kwietnia 2019 tłum nauczycielek i nauczycieli (ponad 1000 osób) wypełnił dziedziniec przed poznańskim Urzędem Miasta (Plac Kolegiacki). Protestujący domagali się informacji czy dostaną pieniądze za czas akcji strajkowej, zawieszonej dzień wcześniej decyzją szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza. Taka deklaracja padła ze strony prezydenta Jacka Jaśkowiaka na początku strajku....

Więcej...

Najnowsza publicystyka

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian