Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Anarchistyczny Czarny Krzyż Poznań

Anarchistyczny Czarny Krzyż (ACK) jest międzynarodową siecią grup anarchistycznych i pojedynczych osób, pomagających więźniom i osobom represjonowanym za antyautorytarne przekonania i działalność społeczno - polityczną. Stanowi wyraz naszej wspólnej solidarności, jest inicjatywą zupełnie oddolną. ACK organizuje pomoc prawną i materialną, zapewnia obieg informacji oraz prowadzi kampanie na rzecz uwolnienia więzionych i zaprzestania represji. ACK powstał prawie 100 lat temu, w carskiej Rosji, gdzie organizował pomoc dla więźniów politycznych i deportowanych.

Poznańska grupa ACK istnieje nieprzerwanie od 1996 roku. W tym czasie wobec zdobywanych doświadczeń zmieniał się zakres i forma działania.

Od kilku lat nasza działalność skupia się na praktycznej pomocy dla działaczy ruchu anarchistycznego oraz innych współpracujących z nim grup. Na skutek wieloletnich obserwacji doszliśmy do wniosku, że jedną z największych bolączek ruchu jest brak zaplecza finansowego i prawnego. Mieliśmy już dość obserwowania jak kolejne grupy po zorganizowaniu najmniejszego nawet protestu wpadały w pułapkę przepychanek sądowych. Kolejni aktywiści, zamiast zajmować się swoją działalnością zmuszeni byli spłacać kary, a jeśli tego nie robili, władze miały na nich "haka" (jak np. w Krakowie gdzie znany lokalny anarchista był aresztowany przed każdym niewygodnym dla władz protestem, a pretekstem do tego były niezapłacone kary pieniężne z przed kilku lat). Dla władz korzystne jest kanalizowanie działań lokalnych grup w nieustannym łańcuchu spraw sądowych.

W ostatnich latach nasze działania koncentrowały się właśnie na tych zagadnieniach. Postanowiliśmy konsekwentnie dążyć do sytuacji, w której oskarżony aktywista, w związku z działalnością społeczną, nie musiał przejmować się represjami, wiedząc że w razie czego ma zapewnioną pomoc prawną, a w przypadku skazania także finansową.

Od polowy lat 90, jeden po drugim wybuchają skandale dotyczące nadużyć w administracji państwowej, zarówno brutalności policji jak i rozmaitych "przekrętów" na poziomie sądów. Upublicznione nadużycia to jedynie czubek góry lodowej. Policyjna przemoc i nadużycia oraz niekompetencja sędziów i prokuratorów są w zasadzie bezkarne. Świadomość społeczna kształtowana jest przez programy typu "Super gliny", gdzie bohaterscy policjanci heroicznie walczą z przestępcami czy wrogami publicznymi. Niewielu obywateli zdaje sobie jednak sprawę z tego, ze dokładnie każdy możne zostać za takiego wroga uznany. I z tego, ze z takich oskarżeń bardzo trudno się oczyścić, nawet jeśli jesteśmy zupełnie niewinni.

W tym też celu w 1999 roku powołaliśmy, działające do dzisiaj "Wolnościowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych - ACK Życie", którego zadaniem jest odciążenie napiętego budżetu ACK.

Od 2002 roku, za analogiczną do państwowo-karnych, formę represji uznaliśmy także te, które dotykają pracowników w zakładach pracy. Ubezpieczalnia rozszerzyła zakres udzielnej pomocy także na koszty związane z obroną przed represjami ze strony pracodawców.

Poznańskie ACK prowadzi swoją zwykłą aktywność taką jak: wydawanie ulotek dotyczących zachowania się podczas aresztowania, prowadzenie grup antyrepresyjnych podczas demonstracji, przygotowywanie raportów, wysyłanie petycji i protestów, organizację konferencji prasowych dotyczących represji państwowych itp. Wspieramy także, w ramach możliwości, aresztowanych i represjonowanych działaczy w Polsce i za granicą.

Na wszystkich większych imprezach, które odbywają się na Rozbracie, możecie znaleźć stoisko Anarchistycznego Czarnego Krzyża. Dochód z każdej sprzedanej przez nas rzeczy w całości przeznaczany jest na działalność poznańskiego ACK.

"Dopóki wszyscy nie będą wolni, wszyscy
pozostaniemy więźniami!"

www.ack.most.org.pl

acklogo
P.O.Box 5, 60-966 Poznań 31
e-mail: [email protected]
kontakt osobisty: Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a
tel. 061 8484672 (czynny wt. 19 - 21)


Pobierz pliki

ABC Demonstranta do czytania
(Plik PDF)

ABC Demonstranta wersja mini - matryca
(Plik .doc)

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian