Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Inicjatywa Pracownicza o Konferencji Klimatycznej

rozbrat.org
W związku z odbywającą się na początku grudnia 2008 roku w Poznaniu Konferencją Klimatyczną, Komisja Krajowa IP z całą stanowczością chce podkreślić, iż zarówno wyzysk pracowników, jak degradacja środowiska naturalnego jest konsekwencją tego samego procesu – niepohamowanego dążenia do mnożenia zysków w systemie gospodarki kapitalistycznej. Skutki degradacji ekologicznej w pierwszym rzędzie ponoszą pracownicy i najuboższe warstwy społeczne.

Po pierwsze dlatego, że warstw najuboższych nie stać na zagwarantowanie sobie „ekologicznego stylu życia”, który stał się udziałem przede wszystkim ludzi zamożnych. Tymczasem na poziomie zakładu pracy w pierwszym rzędzie narażeni na negatywne skutki ekologiczno-zdrowotne są zwykli pracownicy. Wiele fortun zostało okupionych kosztami utraty zdrowia, a nawet życia milionów pracowników. Przypomnijmy, że każdego dnia, według Międzynarodowej Organizacji Pracy, w wypadkach przy pracy ginie 5000 osób na świecie.

Po drugie dlatego, że całość społeczeństwa jest zmuszona z środków publicznych ponosić koszty ochrony środowiska naturalnego, ponieważ nie wszystkie szkody zostają wkalkulowane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu kapitał może osiągnąć większe zyski. Przenoszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na środowisko naturalne jest jednym z mechanizmu gospodarki kapitalistycznej.

Po trzecie wreszcie, koszt ochrony środowiska przerzuca się na najuboższych, których próbuje się zmusić, aby ponosili coraz większy ciężar drastycznego wzrost cen energii i ciepła. W najbliższym czasie podwyżki mogą wynieść nawet kilkaset procent, jeżeli krajom takim jak Polska, narzucone zostaną limitów emisji gazów cieplarnianych. Tendencję tę dodatkowo wzmacnia postępująca prywatyzacja sektora energetycznego. Dbałość o ekologię i ochrona klimatu nie może łączyć się z redukcją miejsc pracy, obniżką wynagrodzeń i dodatkowym obciążeniem budżetów domowych.

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza z dnia 8 listopada 2008 roku

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian