Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Oświadczenie w sprawie napaści policjantów na przedstawiciela społeczności romskiej

rozbrat.org

Policja ponad prawem-smWe wtorek 2 sierpnia br., Jon – pochodzący z Rumunii Rom mieszkający w Poznaniu – prosił o pieniądze zatrzymujących się na światłach kierowców. Został zatrzymany przez policję. W radiowozie zabrano mu kubek, do którego zbierał datki i zawiązano oczy chustą. Usłyszał również, że jeśli chce żebrać, to ma wynosić się do Rumunii. Oprawcy zawieźli go i wyrzucili w podpoznańskim lesie, zabranych pieniędzy nie oddali.

Znamy też inne przypadki, gdzie policjanci lub straż miejska za pomocą gróźb wymuszali od Romów pieniądze, czy też za pozostawienie żebrzącej/-ego w spokoju żądali swojej doli. Przedstawiciele i przedstawicielki tej społeczności byli wielokrotnie okradani, zastraszani i szantażowani. Policja (nie tylko poznańska) czuje się całkowicie bezkarna w kontakcie ze społecznością romską pochodzenia rumuńskiego. Funkcjonariusze wykorzystują ich niski status materialny i fakt, że wykluczenie z rynku pracy i z systemu pomocy zmusza ich do żebrania. Często też nie znają  języka i mają trudności z czytaniem i pisaniem po polsku. W takiej sytuacji bardzo łatwo jest okradać i zastraszać Romów.

Jako poznańska Federacja Anarchistyczna sprzeciwiamy się policyjnej przemocy i solidaryzujemy się z ofiarą. Obiecujemy też, że nie zostawimy tej sprawy i będziemy dążyć do ukarania policyjnych bandytów. Czasy, kiedy mogli bezkarnie żerować na najsłabszych i najbardziej osamotnionych, już się skończyły. Demonstrowany przez policje instytucjonalny rasizm jest niedopuszczalny.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że bezprawne działania policji ciągle się nasilają.  Od czasu kiedy ostatni raz Federacja Anarchistyczna protestowała (20 czerwiec br.) w sprawie nadużyć policyjnych i licznych, niewyjaśnionych okoliczności śmierci na komisariatach, zginęła kolejna osoba, tym razem na komisariacie w Zielonej Górze. Jak pisaliśmy w wydanym w czerwcu oświadczeniu: "Statystyki dot. policyjnych przestępstw wskazują, że zaledwie 3,5 proc. spośród 16 tys. skarg na nadużycia ze strony policji prokuratura kieruje do sądu. Pozostałe umarza lub odmawia wszczęcia postępowania. Dane te dotyczą wymuszania zeznań przez policjantów, bezprawnej ochrony interesów wpływowych osób i znęcania się nad zatrzymanymi. W przypadku wymuszania zeznań biciem statystyka jest jeszcze gorsza: tylko 1,3 proc. spraw kończy się aktem oskarżenia."

Crna mačka beli mačor-sm

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian