Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wiosna Ludzi. Otwarcie skłotu Od:zysk

Od:zysk

odzysk„Choć poziom bezdomności wzrasta, produkcja pustych przestrzeni jest stałą cechą współczesnego społeczeństwa”.

W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, niszczeje, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych, chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne.

Jesteśmy częścią ruchu anarchistycznego, który walczy o zniesienie dominacji państwa i kapitału nad ludzkim życiem. Opowiadając się przeciwko wszelkim formom hierarchii, wyzysku i dyskryminacji, w duchu samoorganizacji stajemy ramię w ramię z nieuprzywilejowanymi i wykluczonymi grupami społecznymi. Sprzeciwiamy się utowarowieniu wszelkich sfer życia społecznego generowanemu przez system kapitalistyczny.

Jednocześnie odrzucamy antyspołeczną politykę prowadzoną przez władze miasta Poznania, gdyż służy ona interesom elit i pomija potrzeby zwykłych mieszkańców. Podwyżki czynszów, eksmisje, tworzenie gett dla najuboższych, rosnące koszty komunikacji miejskiej, zamykane szkoły, cięcia w opiece społecznej i żłobkach – oto jej namacalne skutki. Ulice pokrywa coraz gęstsza pajęczyna banków i centrów handlowych, a komercjalizacja dominuje nad wszystkimi innymi sferami funkcjonowania miasta.

Od:zysk jest naszą odpowiedzią. To próba odzyskania przestrzeni, jakich niewiele w Poznaniu, dalekiej w swoim funkcjonowaniu od podejścia, w którym wszystko musi przynosić zysk. Jako kolektyw otwarty na współpracę z innymi grupami i mieszkańcami przejmujemy oraz uspołeczniamy przestrzeń tej zdewastowanej kamienicy. Odbudowujemy ją pod względem społecznym, nadając jej charakter dobra wspólnego. Będziemy prowadzić działalność skierowaną na wzbudzanie wrażliwości społecznej i ekologicznej, edukację i kulturę.

Tworzymy grupę, która na zasadach demokracji bezpośredniej chce pokazać możliwe alternatywy dla nierównych relacji międzyludzkich. Skłot Od:zysk nie będzie wchodził w żadne brudne miejskie układy.  Z całą pewnością nie mamy zamiaru wpisywać się w scenariusz miejskiej rewitalizacji prowadzonej na poczet marketingowego budowania biznesowej marki miasta Poznania. Stworzymy wolną przestrzeń dla twórczych myśli i działań, które realizują podstawową ludzką potrzebę współpracy oraz pomocy wzajemnej.

Chcemy, by w tym miejscu znalazły swoją przestrzeń różne bezdomne oraz rodzące się inicjatywy. Jest tu miejsce, w którym będziemy organizować spotkania, warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, koncerty, wystawy, teatr i prowadzić wiele innych form działalności. Chcielibyśmy, aby mógł wejść tu każdy/a, by bez konieczności wydawania masy pieniędzy korzystać z tego miejsca, uczestniczyć i działać. Twórzmy to miejsce razem - zapraszamy do współpracy!

Komentarze

+2| 2 | @2013-04-26 11:28
gratulacje i pozdrowienia od warszawskich skłotersów!
+3| 1 | marian szydłowski2013-04-26 10:34
zarówno moja organizacja - skupiająca kilka innych fundacji i stowarzyszeń, nie współpracującyc h z władzami miasta, z entuzjazmem przyjmuję ten projekt. Taką rolę w mniejszym wymiarze miało spełniać Centrum Organizacji Pozarządowych Bukowska, jako miejsce spotkań każdej społecznej inicjatywy oddolnej Obywateli. Niezależne organizacje pozarządowe wykazały dużo dobrej woli i otwartości do współpracy z administracją miasta. W tym celu zostało powołane do życia Stowarzyszenie Bukowska które proponowało zarządzanie placówką kolegialne przez te organizacje które dobrowolnie przystąpią do stowarzyszenia. Niestety decydenci postanowili przekazać obiekt trzem spolegliwym organizacjom pozarządowym. Kolejny raz zmarginalizowan o inicjatywę obywatelską. Sektor pozarządowy w naszym mieście wyraźnie podzielony jest równolegle, na te organizacje które zostały "kupione" dotacjami, preferencjami i te które kierują się własną ideą samorealizacji. W tym stanie rzeczy projekt alternatywnego Centrum jest jak najbardziej zasadny.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian