Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Bojkotuj wybory! Nie ufaj elitom!

Federacja Anarchistyczna s. Poznań
bojkot_wyborw_rozbrat

W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, Federacja Anarchistyczna s. Poznań, apeluje do bojkotu głosowania. Uczestnictwo w wyborach, w obecnej sytuacji politycznej legitymizuje jedynie system sprawowania rządów, który ponosi odpowiedzialność za kryzys gospodarczy, zapaść finansów publicznych, wzrastające koszty utrzymania, bezrobocie i chroniczny niedowład systemu opieki zdrowotnej i socjalnej. Z drugiej strony dotowanie partii politycznych z budżetu państwa, poparcie rządów i elit politycznych przez neoliberalne mass media, wykorzystywanie stanowisk publicznych dla kariery politycznej i wspierania szeregów partyjnych itd., sprawia, że głosowanie nie przekłada się w żaden sposób na poprawę sytuacji materialnej i społecznej znacznej części społeczeństwa i nie skutkuje eliminacją „patologii władzy” z jaka mamy do czynienia na każdym kroku.

 

bojkot_wyborw_1Programy zdecydowanej większości partii startujących dziś w wyborach, biorą w obronę interesy zamożnych i co najwyżej średnio zarabiających. Osoby najgorzej sytuowane nie mają obecnie swojej reprezentacji i jedynym skutecznym dochodzeniem swoich praw  socjalnych i politycznych jest akcja bezpośrednia - protest uliczny, strajk i bojkot. Tylko na tej drodze można na trwałę zmienić układ sił. Skompromitowany system demokracji przedstawicielskiej, duszący w zarodku każdą niezależną i oddolną inicjatywę, kiedy trzeba za pomocą przemocy, musi zostać zakwestionowany. Podobnie jak w sferze ekonomii, trzeba odrzucić przeżywający swój kryzys neoliberalny, kapitalistyczny system wyzysku, sprzyjający pracodawcom notorycznie okradających pracowników, nie wypłacających im należnych pensji, zatrudniających w byle jakich warunkach i zwalniających wg własnego widzimisię, łamiących prawo pracy na każdym kroku.

Bez względu na wynik wyborów, jest sprawą jasną, że wzbiera fala niezadowolenia społecznego, która w najbliższych latach z pewnością uderzy gwałtownie w rząd i jego popleczników. Nadchodzące i nieuniknione zmiany gospodarcze, muszą pociągnąć za sobą zmiany polityczne. Obecne neoliberalne elity są niezdolne do dalszego funkcjonowania i ich czas przeminął, podobnie jak wiele głoszonych przez nie stereotypów. EURO 2012 stanie się podzwonnym dla tych elit, które będą odpowiadać za społeczne skutki swojej krótkowzroczności, pazerności i zwykłej głupoty.

Jako mieszkańcy Poznania niedługo przekonamy się jakiego spustoszenia dokonała neoliberalna polityka prowadzona od 20 lat. Doświadczymy skutków rozrzutnej gospodarki finansami unijnymi i publicznymi, przeznaczanymi często na nikomu niepotrzebne przedsięwzięcia lub megainwestycje, które skutecznie wydrenowały i zadłużyły budżety miasta. Przekonamy się, jak głęboko zakorzenione są nierozwiązane problemy społeczne i z jak wielką siłą powrócą konflikty klasowe, których istnienie do tej pory negowano, a ich ewentualne przejawy pacyfikowano. Poznań zapłaci za politykę sprzyjającą ludziom pokroju Kulczyków i Wechtów. To co widzimy na ulicach Irlandii, Islandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji i innych krajów, niebawem stanie się także udziałem polskich miast. Niezadowolenie, które już drzemie w uboższych dzielnicach miasta i zakładach pracy, zostanie obudzone przez masowe eksmisje, podwyżkę cen usług komunalnych (komunikacja, woda), zwolnienia grupowe, prywatyzację, ogólną zapaść finansów miasta i brak środków na podstawowe potrzeby inwestycyjne: remonty, naprawy, konserwację.

 bojkot_wyborw_2

Dziś naszą odpowiedzią jest bojkot wyborów!

Jutro będą to strajki i uliczne demonstracje!


Federacja Anarchistyczna - sekcja Poznań


Przeczytaj również:

Oświadczenie w sprawie wyborów Federacji Anarchistycznej

Komentarze

-1| 3 | jendrysz12011-10-08 01:01
Chciałem was oszczędzić, ale nie reagujecie wiec muszę z grubej rury.
Nie bojkot, ale sprzeciw i ten sprzeciw musi być zarejestrowany. Dobrze że coś robicie, ale najważniejsze jest zarejestrowanie sprzeciwu bo można respektować tylko to co jest jednoznacznie określone.
Przypomnijcie sobie sławetną propozycją, by zabrać babci dowód w nadziei, że babcia nie zarejestruje swoją wolę? Prosta skuteczna metoda. Jednak nie ma tu żadnej winy babci, bo to nie z jej winy nie został zarejestrowany głos, ona tego nie planowała. Winni są tu zacierający ręce przeciwnicy.
Natomiast inaczej jest w przypadku bojkotujących, bo to oni z własnej winy nie zarejestrują swojej woli. Tu wina leży całkowicie po stronie bojkotujących. Oddają przeciwnikom władzę na talerzu i dzięki temu bojkotowani naciągacze mogą śmiać się z tego do rozpuku.
Najważniejsze jest zarejestrowanie sprzeciwu i tego trzeba się domagać.
-2| 2 | eubialy2011-10-06 12:52
Dobry, co rozumiecie przez bojkot wyborów? Bo to tu nie jasno określone. Sami z tego co czytałem chcecie przeprowadzać różne akcje, a co proponujecie innym? Wydaje mi się, że bojkot oznacza nieuczestnictwo w jakimś działaniu. Mylę się?
Namawiacie do bojkotu by ludzie zachowali się biernie i nie szli na wybory, czy namawiacie jednak do działa przeciwstawiają cych się tym wyborom?
-2| 1 | jendrysz12011-10-06 01:48
Dobry, co rozumiecie przez bojkot wyborów? Bo to tu nie jasno określone. Sami z tego co czytałem chcecie przeprowadzać różne akcje, a co proponujecie innym? Wydaje mi się, że bojkot oznacza nieuczestnictwo w jakimś działaniu. Mylę się?
Namawiacie do pozostania w domu, czy namawiacie do działania i utrudnienia dostępu do wyborów?

PS. Dlaczego można tu pisać tylko jako niezalogowany?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian