Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Dość liberalnych reform

Inicjatywa Pracownicza

Rządzące elity i partie polityczne rozpoczęły atak na prawa pracownicze. Unia Europejska hojnie obdarowała upadające banki środkami publicznymi, ale w odniesieniu do najważniejszych dla Polski gałęzi przemysłu, stosuje się restrykcyjne metody. Najlepszym przykładem jest przemysł stoczniowy. Bruksela, za przyzwoleniem Warszawy, podjęła decyzje, które oznaczają faktycznie ograniczenie produkcji i masowe zwolnienia. Fakt ten odbije się także na sytuacji ekonomicznej w Wielkopolsce.

Już dziś w różnych zakładach, tak w Cegielskim, jak np. w Volkswagenie, coraz częściej mówi się o zwolnieniach i obniżce wynagrodzeń. Jednocześnie rząd chce dokonać istotnych zmian w sferze świadczeń emerytalnych i zdrowotnych. Setki tysięcy osób ma stracić prawo przejścia na wcześniejsze emerytury. Postępująca prywatyzacja służby zdrowia doprowadzi to tego, że wielu z nas, w wielu przypadkach straci możliwość korzystania z bezpłatnego lecznictwa. Jednocześnie musimy pamiętać, iż w Polsce mamy jednej z najgorszych w UE systemów zabezpieczeń socjalnych dla bezrobotnych. Istniejące przepisy powodują, że zwykle jedynie 15% z nich posiada prawo do zasiłku.

Jedynie naciski na partie rządzące, utrata przez nie popularności, widmo przegranej i strajku powszechnego, może potrzymać rząd przez antypracowniczą polityką.

Dość mamy liberalnych reform, potrzebujemy rewolucyjnych zmian.

1. Żądamy prawa do pracy i godnych zarobków

2. Żądamy prawa do wcześniejszych emerytur

3. Żądamy prawa do bezpłatnej i publicznej opieki zdrowotnej

Demonstracja, 20 listopada (czwartek), godz. 14.45., ul. Zwierzyniecka 13 - pod Biurem Platformy Obywatelskiej

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian