Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Nasza walka się dopiero zaczyna

rozbrat.org
IP w zakładach Cegielskiego wydała oświadcznie następujacej treści: Obecne zwolnienia w HCP są niczym innym jak lokautem. Dyrekcja zakładu nie licząc się z obowiązującym prawem, z zasadami które sama przyjęła, zwalniana 500 robotników. W odpowiedzi na to ogłaszamy początek kampanii w obronie miejsc pracy. Demonstracje, bojkot i strajki będą naszą odpowiedzią na obarczanie pracowników kosztami kryzysu.

Ustawicznym naciskiem na władze chcemy doprowadzić do sytuacji, że wreszcie zaczną się one liczyć ze zwykłymi pracownikami. Że dostrzegą nie tylko rachunek zysków i strat, ale  ludzi i ich potrzeby.

Stajemy zatem w obronie pracownicy HCP, której mąż, również były robotnik Cegielskiego stracił w wyniku wypadku przy pracy zdrowie, a następnie życie. Dyrekcja bez żadnych moralnych skrupułów, dziś wyrzuca tę kobietę na bruk. Stajemy w obronie ojca i syna, oboje pracowników HCP, jedynych żywicieli swoich rodzin.  Stajemy w obronie pracownika, któremu do świadczeń przedemerytalnym brakuje 1,5 roku, i który całe życie przepracował w  Cegielskim. Stajemy w obronie dziesiątek, setek osób, które dotknęła podobna rażąca niesprawiedliwość. Stajemy w obronie tych wszystkich, którzy mają prawo do godnego życia, a którym dziś te prawo się odbiera. Nie będziemy się w milczeniu temu wszystkiemu przyglądać.
Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy w odruchu solidarności sami wpisywali się na listę do zwolnień w proteście przeciwko zwolnieniu kolegi czy koleżanki; tym którzy wpisali się na listę do zwolnień zamiast kogoś innego; tym którzy nie złożyli odwołań, bowiem nie chcieli aby jego kolega czy koleżanka zostali zamiast nich wpisani na listę. Jesteśmy dumni z Waszej postawy. Ale byli i tacy, którzy mataczyli i manipulowali listami, którzy zabiegali o to, aby na listę wpisać kogoś innego  - znamy Was i możecie być pewni, że Wam tego nie zapomnimy. Na całe szczęście, odruchów solidarności było niewspółmiernie więcej.

Zwalniani robotnicy z HCP dowiadują się w Urzędach Pracy, że mają przyjść za trzy miesiące. Firma, która miała organizować szkolenia zawodowe, ma jedynie 40 miejsc, bo "nie spodziewała się takiego zainteresowania". Oto jak groteskowo wygląda zapowiadana hucznie pomoc państwa i prezesa Lazurki.
Obietnice dyrekcji zakładów i władz są mydleniem oczy. Zwalniani robotnicy Cegielskiego zostali pozostawieni sami sobie, bez jakiekolwiek znaczącej pomocy. Podobnie jak i w przeszłości, tak i obecnie  zostali potraktowani jak obywatele drugiej kategorii. Oszukani przez rząd i polityków.

Dopiero teraz dostrzegły to inne związki zawodowe. ZZ "Metalowcy" (OPZZ) zapowiada na 5 października na godz. 14.15. demonstrację (spod bramy HCP do Wojewody). NSZZ "Solidarność" ogłosiła protest na dzień 16 października. Inicjatywa Pracownicza popiera obie te demonstracje i apeluje do swoich członków i sympatyków o aktywny w nich udział.

Nasza walka się nie skończyła, ona się dopiero zaczyna.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian