Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Warszawska policja dwie doby przetrzymuje... świadków

ACK Poznań
Grecja pikieta12 maja pod grecką ambasadą w Warszawie odbyła się akcja solidarnościowa z aresztowanymi przez greckie władze uczestnikami protestów społecznych przeciw wdrażanemu przez rząd „pakietowi antykryzysowemu”. Po zakończeniu protestu policja zatrzymała wracającą z niego grupę 7 aktywistów, w tym 6 osób z Grecji. Wszyscy zatrzymani spędzili w policyjnym areszcie prawie dwie doby (!) i opuścili go jako... świadkowie.

W zwołanej spontanicznie pikiecie wzięło udział dwadzieścia kilka osób ze środowisk anarchistycznych i skłoterskich, w tym aktywiści z Grecji (ok. 10 osób), Hiszpanii i Białorusi. Zebrani domagali się m.in. zaprzestania policyjnych represji wobec ruchów społecznych i ich kryminalizacji.

Pod ambasadą rozwinięto baner o treści „Solidarni z ludźmi w Grecji” i zaczęto skandować hasła solidarnościowe, rozdawano też ulotki tłumaczące powody protestu. Tuż po jego rozpoczęciu oddano głos uczestnikom akcji. Greccy aktywiści przedstawili przez megafon sytuację w Grecji, protestowali również przeciw przekłamaniom międzynarodowych mediów obwiniających Greków za kryzys, będący w istocie kryzysem kapitalizmu. Wyjaśniali, że to nie greccy obywatele, którym teraz obcina się pensje i świadczenia socjalne i podnosi podatki, spowodowali załamanie się systemu finansów publicznych i olbrzymi deficyt budżetowy, ale władze (i powiązane z nimi lobby biznesowe), które zaciągały coraz to nowe pożyczki, ładowały pieniądze w pomoc dla prywatnych banków i koncernów i prowadziły twórczą księgowość dla przedstawicieli UE

Zebrani usiłowali skontaktować się z przedstawicielami ambasady, niestety mimo zapewnienia pracownika tej placówki, że wyjdzie do nich zaraz ktoś anglojęzyczny, nikt taki nie pojawił się do końca protestu.

W jego trakcie rearanżacji uległ wystrój elewacji i otoczenia ambasady – uczestnicy protestu ściągnęli z masztów przed wejściem flagi Grecji i Unii Europejskiej i wciągnęli tam czarny sztandar, czarna flaga pojawia się też nad wejściem ambasady. Protest trwał niecała godzinę. Pod budynkiem pozostawiono rozwieszony baner i ulotki.

Policja utrzymywała, że 7 demonstrantów zatrzymano w związku z doniesieniem o popełnieniu przestępstwa złożonym przez grecką ambasadę (i mającym polegać na znieważeniu flagi - czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do roku). Jednak na zdjęciach z monitoringu, do których miała dostęp policja i ogólnodostępnych w sieci zdjęć z akcji widać było, że zdejmowaniem flagi nie zajmowali się zatrzymani, którzy w tym czasie stali w zupełnie innym miejscu. Ustalenie tego zajęło policji prawie 40 godzin. W tym czasie wszystkich aktywistów, których jedyną "winą" było uczestnictwo w pikiecie, traktowano w fatalny sposób i próbowano zastraszać psychicznie. Dziewczyny trzymano w oddzielnych, ciemnych i pobawionych okien celach, nie zapewniono im wegetariańskich posiłków, siedzieli więc oni bez snu przez dwie noce mając do dyspozycji jedynie wodę i kilka kromek chleba.

13 maja odbyła się pikieta pod komendą policji, podczas której domagano się wypuszczenia zatrzymanych, co nastąpiło dopiero nad ranem 14 maja, żadnemu nie postawiono dotąd żadnych zarzutów.

Był to kolejny w ostatnim czasie protest (zob. Poznań, Białystok ) podczas którego policja zatrzymuje jego uczestników, a potem przetrzymuje ich w areszcie maksymalną ilość dozwolonego czasu bez żadnego powodu. Trudno nie zauważyć, że staje się to ogólnopolskim trendem w postępowaniu policji mającym na celu zastraszenie i zniechęcenie aktywistów do udziału w protestach.

Na podstawie informacji Indymedia

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian